25/02/2026
Mi-am promis, chiar și impus, să nu compar o țară cu cealaltă, mai ales din momentul în care am ales să ne întoarcem în România.
Cred că am reușit, chiar și în momentele cele mai grele. Știți de ce? Pentru ca orice început, dar absolut orice început este greu. Important este să-ți amintești și reamintești de ce te afli unde te afli.
Însă de mai bine de o lună, nu mi-am mai putut ține cuvântul, fiind vorba de fetița noastră. Am tot fost pe la doctori în ultima lună, în sistemul medical din România.
Ce m-a încântat enorm este omenia pe care am întâlnit-o. Oamenii faini ce au avut răbdare cu a noastră fetiță, uneori fiind nevoie de minunte bune în care ii se explica că ceea ce o să-i facă nu este dureros ( în unele cazuri). Nu-mi doresc să intru în prea multe detalii fiind vorba de fetița noastră, însă de aceea am lipsit de mai peste tot în ultima perioadă, nu mi-am putut aduna gândurile, pentru că ele toate au fost doar și numai pentru ea.
Am întâlnit oameni minunați și buni în această perioadă, oameni care ne-au sărit în ajutor să găsim soluția cea mai bună pentru Filofteea. Iar pe calea aceasta mulțumesc fiecăruia în parte, se știu ei cine sunt.🙏
Și bineînțeles familia ce ne-a fost alaturi la fiecare pas! Din nou, suntem norocoși că avem atâția oameni buni, gata oricând să ne ajute însă mulți oameni în nevoi nu se pot bucura de un astfel de ajutor sau susținere și ma doare inima când mă gândesc că mulți sunt singuri în fața unei dureri.
Însă trebuie să continui cu această experiență pentru toți cei care doresc să se întoarcă, trebuie să-i previn.
Sistemul medical este unul defectuos, dacă ai nevoie de anumite analize, trebuie să plătești. Anumite consultații se plătesc integral și așa mai departe.
Aici este momentul în care fac ceea ce mi-am promis că nu am să fac. Comparația!
În Belgia, pentru doar 35€ la trei luni ( o asigurare medicala de bază, bineînțeles sunt asigurări mai scumpe, dacă Doamne ferește ai nevoie de alte intervenții decât cele "obișnuite", chiar dacă plăteam anumite consultații o parte din bani se întorceau spre noi.
Și multe altele, însă Slava Domnului că nu este nimic grav și că există rezolvare!🙏
Sănătate vă dorim!