Vărșendan Flavius -Adrian

Vărșendan Flavius -Adrian E greu? Va deveni imposibil daca te opresti!

Adevărul incomod despre „activismul” de blocajDupă ani de procese pierdute, instanța a decis: Hidrocentrala Răstolița po...
20/12/2025

Adevărul incomod despre „activismul” de blocaj

După ani de procese pierdute, instanța a decis: Hidrocentrala Răstolița poate fi continuată. Asta înseamnă un lucru clar – acțiunile intentate de Declic și alte ONG-uri nu au avut temei solid, dar au avut efecte devastatoare.
Proiecte strategice blocate
Bani publici aruncați pe avocați și întârzieri
Comunități locale ținute pe loc
Energie sigură amânată ani la rând

Totul în numele unui „activism” care spune mereu NU. Nu dezvoltării. Nu investițiilor. Nu soluțiilor reale.

Iar celor care donează către , o întrebare simplă:
Știți ce sponsorizați, de fapt?
Nu „salvarea naturii”, ci procese, blocaje și stagnare.
Nu soluții ecologice viabile, ci oprirea oricărui proiect, indiferent de impact, beneficii sau interes public.

Donatorii cred că ajută mediul. În realitate, finanțează o industrie a contestării permanente, în care România pierde timp, bani și șanse.

Protecția mediului nu înseamnă să tragi frâna de mână la orice.
Justiția a arătat clar: acest tip de activism a eșuat.

România nu poate fi construită cu sloganuri și procese pierdute.
Are nevoie de echilibru, responsabilitate și soluții, nu de blocaj ideologic.

Ce a rămas din azi:Francezul, comunistul și RomâniaMacron acceptă și face o vizită în China, în ciuda vehemențelorminișt...
04/12/2025

Ce a rămas din azi:

Francezul, comunistul și România
Macron acceptă și face o vizită în China, în ciuda vehemențelor
miniștrilor USR, pentru care „relații internaționale” înseamnă să stai întins pe iarbă între Moldova și Franța. Nu au înțeles nimic din greșelile lui Năstase și Dăncilă, deși au fost explicate de doamna ministru Țoiu.

Pe rând, în ordine… așa:
Trump a promis că îl va primi pe Nicușor. Doar că astăzi președintele Republicii Congo era prin zonă și l-a primit.

De luni
Să nu uitați să îl mai iubiți pe Drulă.
Se încheie aproape campania pentru București. Sunt curios cm va explica USR, în coaliție, jignirile pe care Drulă le-a adus partidelor. Poate chiar și la Consiliul Antidiscriminării.

Numirea politică devine un lux.
Tactica „dreptate pentru căței”… Directorul de la Națională este numit politic, iar apoi urlăm că „în teritoriu facem concursuri”. :)
Adică fără numiri politice (pentru toată lumea) în administrație.

Mă declar un necunoscător aflat în căutarea unor adevăruri simple. Ajung anual în București și, cm orașul e mare, inevi...
16/11/2025

Mă declar un necunoscător aflat în căutarea unor adevăruri simple. Ajung anual în București și, cm orașul e mare, inevitabil îl străbați. Sincer, nu pot spune că m-a prins — nu știu exact de ce. Dar rămâne Capitala: orașul nr. 1, locul care ar trebui să ne intereseze imediat după cel în care locuim.

Urmăresc, pe cât pot, campania electorală și scena politică de acolo. Iar oferta, din punctul meu de vedere, e clară: există candidați cu realizări și candidați cu povești. Pe cei din a doua categorie îi aud din nou promițând spectacole, luptând cu „forțe obscure”, aruncând etichete și lozinci… PR și atât.

Zilele trecute am văzut și un filmuleț în care reprezentanți de la două partide se certau pe stradă despre cine „știe mai bine” problemele Bucureștiului. Ironia e că una dintre probleme chiar par să fie ei.

În vremurile prin care trecem — deloc fericite — ar trebui să facem loc oamenilor care se pricep, care au făcut ceva concret, care pot arăta rezultate, nu doar intenții. Așa ar fi logic.

Interesant însă că unii încă mai cred că fanteziile de PR sunt rețeta succesului. Eu sper că nu.

Pentru că am avut generații de sacrificiu, acum, mai mult ca oricând, avem nevoie de generații implicate.Sper ca viitoru...
04/05/2025

Pentru că am avut generații de sacrificiu, acum, mai mult ca oricând, avem nevoie de generații implicate.
Sper ca viitorul președinte să găsească înțelepciunea de a ne uni, curajul de a respecta statul de drept și puterea de a deveni un factor de stabilitate în aceste vremuri tulburi.
Pentru o Românie a noastră. Pentru o Românie demnă, unită și puternică, așa cm merită să fie!

Fix ce ziceam zilele trecute ! Să nu uiți Darie! Dacă o fi momentul ... Sa nu plângeți !
03/05/2025

Fix ce ziceam zilele trecute ! Să nu uiți Darie! Dacă o fi momentul ... Sa nu plângeți !

Două spectacole grandioase în circul electoral de sezon.Primul, și poate cel mai important, îl are în rolul principal pe...
02/05/2025

Două spectacole grandioase în circul electoral de sezon.
Primul, și poate cel mai important, îl are în rolul principal pe Nicușor Dan, eroul urbanismului cu paporniță, care, sub o presiune publică ce părea să-i provoace insomnii, a semnat – în sfârșit! – pentru extinderea spitalului Sanador. Minune mare! După luni bune în care a ezitat de parcă semna tratatul de la Versailles, a găsit, brusc, pixul. Dar hai să nu fim răi – probabil aștepta alinierea planetelor sau o recenzie pozitivă pe Urban.ro.
Desigur, această întârziere e perfect compatibilă cu valorile „României Oneste” – o etichetă lucioasă, dar goală, ce amintește suspect de mult de „România lucrului bine făcut”. Adică, lucrul bine întârziat, bine ambalat, bine evitat.

Trecem la al doilea episod, ceva mai condimentat. Aici, fanii înfocați ai lui Nicușor s-au trezit cu limba iute, ca după o porție de ardei iuți serviți de Ponta. Deodată, trebuie să explice – cu logouri, live-uri și meme – cm Ponta nu e de fapt o victimă a manipulării, ci o piesă de decor în teatrul Lasconi.
Ce spectacol sublim: armatele de postaci, influenceri de cauză și gânditori de Facebook se aliniază, gata de luptă, în tabăra dublă a generalilor Ponta și Nicușor. E o imagine aproape poetică: adversari de o viață, uniți în dansul grotesc al campaniei. Cine zicea că politica e plictisitoare? E mai captivantă ca un sezon din House of Cards, doar că jucată cu actori din Romania și regizată de amatori cu vlog. Lipsește mâncatul ciorbei.

Iar finalul? Ah, finalul! Să-l vezi pe Ponta cu mai multe voturi decât Nicușor... Ce satisfacție ar fi!
Dar liniște, nu tulburați visul.
Dream on!

Intelectualii lui Nicușor sunt dovada vie că, acolo unde e multă minte, și prostia poate face drifturi — mai ales pe sup...
29/04/2025

Intelectualii lui Nicușor sunt dovada vie că, acolo unde e multă minte, și prostia poate face drifturi — mai ales pe suprafața netedă a creierului. Papahagi (pentru cei care îl știu), intelectual crescut la „cultura marinărească” a lui Băsescu, afirma faptul că Simion este „un rrom”, într-un text de analiză în care, evident, Nicușor este „the best”! După aceea, a corectat și a înlocuit cu „un manelist”.

Deci, domnilor intelectuali de carton, elitiști și cm vă mai intitulați: să folosești apelative ce aparțin unor minorități pentru a jigni, să privești cu superioritate pe cineva, denotă că ești un primitiv în gândire. Un comunist care încă mai caută lupta de clasă.

Simion nu îmi este drag, dar, sincer, îl prefer pe el în locul unui intelectual rasist, xenofob și arogant. Înțeleg de ce îl urmează pe Nicușor. Aseară, la dezbatere, Nicușor a zis că voturile lui sunt superioare față de ale celor care votează cu alți candidați.

Am refuzat să mai cred în salvatori, în luptători antisistem și în așa-ziși revoluționari. De la Constantinescu încoace,...
28/04/2025

Am refuzat să mai cred în salvatori, în luptători antisistem și în așa-ziși revoluționari. De la Constantinescu încoace, toți cei care s-au pozat în antisistem au dat-o de gard cu țara. Dar, mai rău, de la Băsescu încoace, toți au luat sistemul — acela nemilos și corupt — și, în toate felurile, l-au pus pe persoană fizică și s-au cocsat zilnic cu puterea. Pentru asta au vrut schimbarea: să îl dețină ei. Ilegitim, dar în forță. Numiri, rețele mixte între justiție și servicii, oameni-cheie care să semneze la ordin. Asta se numește "salvator" în România: Băsescu, Iohannis etc.
La dezbatere, a fost despre cine schimbă PSD-ul primul, cine își face „Guvernul meu”. Aceiași politruci care și-au făcut zapi politici din cazul Colectiv, din eșecul gestionării pandemiei, din măsurile aberante care au costat, la propriu, vieți. Aceștia sunt, dragii mei, Nicușorii, Lasconienii și ceilalți care mai erijează vocal tema antisistem. Acei oameni care nu au o direcție, au finanțări dubioase, care se agită când li se cere transparență și competență.
I-a închis, șah-mat, profesorul Cioroianu pe Tanța și pe Mutică. Toate întrebările ce au ținut de decizii i-au decimat pe cei care împart hoitul USR. Corbii aceștia politici vor trăi mult și bine. Pentru că mereu vor fi „idioți” în politica românească să își asume ceva. Iar infantilitatea lor politică se regăsește în lipsa capacității de a lua decizii. Cred că profesorul Cioroianu nu i-ar fi trecut la seminar. A ales tăcerea didactică.
E o tăcere pe care românii cred că o vor avea până în 4 mai, când trebuie nu să vorbească, ci să aleagă. Cel mai trist, și acolo pe față a zis-o Nicușor: voturile lui sunt cele mai legitime. Asta era valabil când era votul cenzitar. Nu, domnule Nicușor, votul e la fel: cerneală albastră pe o hârtie alb-negru. Aici suntem egali. Ca în fața morții.
Sper ca alegerile astea să trimită fiecare candidat unde îi este locul. Să fie un purgatoriu. Este necesar!

https://www.petitieonline.com/scoaterea_in_afara_legii_a_partidului_usr_i_dizolvarea_luiReiau tema mea cu privire la sco...
23/04/2025

https://www.petitieonline.com/scoaterea_in_afara_legii_a_partidului_usr_i_dizolvarea_lui

Reiau tema mea cu privire la scoaterea în afara legii a partidului USR. Fentele lor și joaca lor cu democrația „după ureche” dovedesc că acești talibani ai politicii românești fac orice, fără scrupule. Mai mulți parlamentari ajunși accidental în Parlamentul României se suspendă din partid pentru a face campanie terminatului politic numit Nicușor Dan. Nu vă gândiți că renunță și la leafă, la banii de drum, însoțitoare de drum și alte privilegii. Toate acestea se întâmplă sub oblăduirea deșeului nemțesc, Fritz. Toți acești bugetari de dreapta își permit să facă sarabande pe bugetul public, călcând în picioare orice principiu. Dacă nu era Lasconi pe val în turul 2, nici jumătate dintre ei nu ajungeau în Parlament. După ce s-au târât ca râma să prindă un loc pe liste, astăzi au principii. Asta e, fraților, votați USR, votați Nicușor și alimentați fanteziile acestei adunături numite USR. Tare mi-e că ei își vor trăi fantezia, iar de terminat, se va termina tot pe voi.

Având în vedere ce au generat în ultimele 2 săptămâni această formațiune politică, după strict părerea mea, aș dizolva-o...
21/04/2025

Având în vedere ce au generat în ultimele 2 săptămâni această formațiune politică, după strict părerea mea, aș dizolva-o și aș interzice tuturor care au votat eludarea legislației electorale prin transferul de resurse materiale și umane către panarama politică numită Nicușor Dan, să mai dețină timp de minim 5 ani o funcție publică, platită sau onorifică. Mi se pare un experiment nereușit, avorton politic, dezvoltat în eprubeta unei societăți civile eșuate, maligne dezvoltării României. Aș interzice și aș demite pe toți care au votat aceste inepții dovedite de instanțele supreme din România ca fiind profund abjecte și contrare oricărui raționament democratic. I-aș interzice în primele 24 de ore să mai dețină o funcție sau o demnitate în statul român, începând cu tranșalufidul politicii Dominic Fritz. O emblemă că poți plăti scump pentru un rebut nemțesc. Această adunătură politică trebuie luată și analizată mai atent decât ingerința străină în alegerile din 2024. Prostia, lăcomia și incompetența de care au dat dovadă acești parveniți, nimeni cu funcție, sunt mai periculoși ca orice flagel.

Address

Arad

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Vărșendan Flavius -Adrian posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Vărșendan Flavius -Adrian:

Share

Category