Mircea Vancia

Mircea Vancia România pentru toți, puternică în Europa.

18/05/2026
Când am zis ca sunt bipolari… toată lumea zicea ca nu ne vindem țara. Hai ca o vinde AUR ca au experiență de la Năstase.
18/05/2026

Când am zis ca sunt bipolari… toată lumea zicea ca nu ne vindem țara.
Hai ca o vinde AUR ca au experiență de la Năstase.

Președintele AUR, George Simion, a venit luni la consultările de la Cotroceni cu un program de guvernare în care propune listarea la bursă a companilor de stat pentru finanțarea acestora, după cm arată documentul oficial postat pe site-ul partidului. Există și o mențiune – emiterea de noi acțiuni s-ar face „cu predilecție”către cetățeni și fonduri autohtone. Același partid a semnat împreună cu PSD o moțiune de cenzură în care slogan a fost „nu ne vindem țara”.

Pentru mai multe informații, accesați G4Media.ro

Ce sensibili sunt parlamentari noștri. Ca niște panseluțe.
15/05/2026

Ce sensibili sunt parlamentari noștri. Ca niște panseluțe.

Deputat PSD, întrebat despre al doilea Mercedes de peste 100.000 de euro: „Am rămas cu sensibilitate de când alergi pe holurile întunecate după mine”

Articolul în link-ul din primul comentariu ⤵️

14/05/2026

Radu Miruţă, ministrul Apărării: „A durat, dar a meritat efortul: Uzina Mecanică Sadu este oficial între fabricile vechi de armament din România care vor fi salvate și aduse la viață prin SAFE. ✊

Da, este unul dintre proiectele din SAFE cu producție 100% în România.

Asta înseamnă fabrică salvată, nu produse cumpărate gata făcute de pe raftul fabricilor din altă țară.

Înseamnă fabrică locală retehnologizată, înseamnă locuri de muncă noi, înseamnă garanții de securitate suplimentare pentru România prin capacitatea de a produce muniție strategică pe teritoriul național.

Asta înseamnă să îți pese! Și da, cm mi-a păsat de Brașov-cu fabrica de pulberi, cu IAR, de Mangalia-cu șantierul naval, de Cugir-cu fabrica de arme, de Mediaș-cu mașina de luptă, de Petrești-cu noile camioane, de București-cu Piranha, acum a venit și decizia finală pentru Gorj”.

Cum se spală politicieni între ei. La inițiativa urlătoarei de la SOS, urmărită penal pentru asemenea fapte, AUR și PSD ...
13/05/2026

Cum se spală politicieni între ei. La inițiativa urlătoarei de la SOS, urmărită penal pentru asemenea fapte, AUR și PSD votează fericiți o aberație.

Bravo, domnule Grindeanu! V-ați găsit, în sfârșit, identitatea politică.

Astăzi, PSD a votat - alături de AUR, SOS și PACE - abrogarea legii antifasciste din România. Cu mâini ridicate, în Comisia pentru Drepturile Omului.

Pe românește, ce înseamnă acest vot?

Înseamnă că, în 2026, PSD a votat ca: organizațiile fasciste să fie din nou legale. Simbolurile legionare să fie purtate liber pe stradă. Promovarea criminalilor de război - Antonescu, comandanții pogromurilor de la Iași, șefii regimului care a deportat sute de mii de evrei în Transnistria - să nu mai fie infracțiune. Antisemitismul să nu mai aibă cadru legal de combatere.

Asta a votat astăzi PSD. Adăugare strălucitoare la coaliția pe care o aveți cu AUR din 5 mai.

Două întrebări scurte pentru dumneavoastră, domnule Grindeanu:

Întâi: când le veți spune colegilor voștri din S&D european - partidului socialist din Spania, din Germania, din Italia - că ați votat abrogarea legilor antifasciste din România? Sunt curios cm vor reacționa.

Al doilea: între voi și AUR, în 2026, mai există vreo diferență de fond?

Pe 5 mai ați spus că ați votat moțiunea „pentru România.” Așa ați justificat. Astăzi ați votat - în Comisia pentru Drepturile Omului - împotriva fundamentelor pe care s-a construit România post-1989.

USR cere PSD să nu voteze și în plen legea! E prea mult chiar și pentru ei.

12/05/2026

Address

III
Beregsau Mare
307371

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Mircea Vancia posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Mircea Vancia:

Share