13/05/2026
Cum se spală politicieni între ei. La inițiativa urlătoarei de la SOS, urmărită penal pentru asemenea fapte, AUR și PSD votează fericiți o aberație.
Bravo, domnule Grindeanu! V-ați găsit, în sfârșit, identitatea politică.
Astăzi, PSD a votat - alături de AUR, SOS și PACE - abrogarea legii antifasciste din România. Cu mâini ridicate, în Comisia pentru Drepturile Omului.
Pe românește, ce înseamnă acest vot?
Înseamnă că, în 2026, PSD a votat ca: organizațiile fasciste să fie din nou legale. Simbolurile legionare să fie purtate liber pe stradă. Promovarea criminalilor de război - Antonescu, comandanții pogromurilor de la Iași, șefii regimului care a deportat sute de mii de evrei în Transnistria - să nu mai fie infracțiune. Antisemitismul să nu mai aibă cadru legal de combatere.
Asta a votat astăzi PSD. Adăugare strălucitoare la coaliția pe care o aveți cu AUR din 5 mai.
Două întrebări scurte pentru dumneavoastră, domnule Grindeanu:
Întâi: când le veți spune colegilor voștri din S&D european - partidului socialist din Spania, din Germania, din Italia - că ați votat abrogarea legilor antifasciste din România? Sunt curios cm vor reacționa.
Al doilea: între voi și AUR, în 2026, mai există vreo diferență de fond?
Pe 5 mai ați spus că ați votat moțiunea „pentru România.” Așa ați justificat. Astăzi ați votat - în Comisia pentru Drepturile Omului - împotriva fundamentelor pe care s-a construit România post-1989.
USR cere PSD să nu voteze și în plen legea! E prea mult chiar și pentru ei.