02/03/2026
Sunt întâlniri care rămân ca un semn de carte pus la o pagină dragă.
Victoria Patrascu a mai fost la noi în atelier pe când eram mai mici, acum aproape trei ani. Ne amintim și acum cât de firesc și cald intra în dialog cu copiii, cât de așezat le vorbea și cum, fără grabă, îi provoca să gândească, să caute, să îndrăznească.
Am căutat prin tot telefonul și am găsit această poză tare prețioasă, dovada întâlnirii noastre. Noi, Adina și Alina de la Atelierul de Păpădii, nu prea ne lăsăm convinse să stăm în fața camerei, dar de data aceasta am simțit că merită păstrat momentul.
Acum avem bucuria să o invităm din nou pe Victoria Pătrașcu în Atelierul de păpădii, chiar pe 8 martie, la ora 11.00. Să retrăim acele momente, noi și copiii. Alți copii, de data acesta.
Victoria le va povesti celor mici cm se naște o carte, de unde vin ideile și ce înseamnă să scrii pentru copii. Va citi din volumul „Ziua în care a muncit lenea", va răspunde la întrebări și îi va ghida pe copii către creație prin mici exerciții de imaginație și povestire.
La final, fiecare copil va primi în dar cartea citită, cu autograf. Un dar care, cine știe, poate aprinde o scânteie. ✨
Dacă vreți ca ai voștri copii să afle cm se scrie o poveste și să întâlnească o scriitoare pe care o pot întreba orice, vă așteptăm la înscrieri la: [email protected] 🌼
Ziua în care Victoria Pătrașcu vine în Atelierul de păpădii