Lavinia Tîlvăr

Lavinia Tîlvăr

10/06/2026

Bună seara!
A ieșit Nicușor Dan să facă apel la responsabilitatea partidelor politice și să voteze Guvernul Tomac.

Și normal, am câteva întrebări:
1. Când PSD se alia cu AUR ca să dea jos Guvernul, nu era vorba de lipsă de responsabilitate? Când erau la negocieri la Cotroceni, dar ei anunțau, fix in același timp, moțiune de cenzură împotriva lui Ilie Bolojan, nu era lipsă de responsabilitate?

2. Când ieri Grindeanu îi cerea lui Bolojan să plece de la Guvern, adică să lase România de tot fără Guvern, doar așa, să transmită el pr000stilor mesajul "hăhă, Bolojan se ține de scaun", nu este lipsă de responsabilitate?

3. Când Grindeanu nu este pus să își asume responsabilitatea pentru că a dat jos Guvernul, nu a fost desemnat Premier, deși în țări civilizate asta e lege, nu este lipsă de responsabilitate? Urlați la protestatari "care e pasul doi?". La Grindeanu ai urlat "care e pasul doi?" înainte de moțiunea de cenzură?

4. Când există anunțul că "nu facem experimente, trebuie o majoritate solidă pentru viitorul Premier", apoi există propunerea bietului Tomac, pe care nu îl votează nici tot PSD, darămite să mai treacă de Parlament, nu este lipsă de responsabilitate?

5. Când, după o lună de zile, ni se promite un Guvern independent și tehnocrat și este propus Tomac cu o echipă PSD-ista, cu Ionaș (consilierul lui Grindeanu, crescut de Hrebenciuc, fost prin Guvernul Tudose, finul lui Pieleanu), cu Dulceață, finul Noricai Nicolai, cu ăla de la Transporturi, tot la fel, legat de Grindeanu și PSD, cu rectorul ăla pus de PSD, care a fost prin Minister la Geoană și taica-su era mare șmecher pe vremea lui Ceaușescu, asta nu e lipsă de responsabilitate?

6. Când se opresc reformele, deși România nu poate merge înainte economic fără aceste reforme, nu este lipsă de responsabilitate?

Și ar fi mai multe, dar mă opresc aici. Până și faptul că Guvernul plin de PSD-isti al bietului Tomac nu va trece în Parlament se încearcă a fi pus tot în spatele lui Bolojan și USR, deși ei au anunțat de o lună jumătate că nu vor mai face alianță cu PSD și nu vor vota Guvern PSD dacă trece moțiunea de cenzură. Deci iresponsabilitatea este tot la ei, nu? Nu la PSD, care ne-a băgat în toată criza asta. Pe narativa asta văd că se merge și sunt curioasă dacă le va și reuși, pentru că propaganda lucrează activ, din ce văd

09/06/2026

Nicușor Dan și Eugen Tomac ne-au spus că Guvernul ăsta este independent. Ok, trecem peste independentul Tomac, ne-a spus apoi că "independent de partidele parlamentare", deci inclusiv fără PSD.

Și vine cu Ionaș la Dezvoltare, oameni buni???? Ionaș, crescut de Hrebenciuc? Ionaș, care a fost consilierul lui Rânjilă Grindeanu? Ionaș care a fost și în Guvernul Tudose? Ionaș care e toată ziua în studio la Ghiță TV și Marș TV? Ionaș, finul lui Pieleanu?

Cu Despescu la MAI?

Ăștia sunt independenții, tehnocrații? Ăștia ar trebui să facă reformele, împotriva PSD?

Care vi se mai par la fel de "independenți"?

08/06/2026

Bună seara! Mă uit la Rânjilă Grindeanu. Practic ne spune că el era pus pe reforme, că voia să taie de peste tot, dar Bolojan nu l-a lăsat.

Acum o lună au inițiat și votat legi pentru a nu se atinge nimeni de Companiile de Stat până la finalul 2027, azi ne spunea că trebuie închise, privatizate Companiile de Stat care nu-și mai justifică datoriile și cheltuielile. Păi nu ziceai tu, Rânjilă, nu urlai tu de la tribuna Parlamentului "nu ne vindem țara" atunci când Ilie Bolojan a anunțat că face fix același lucru? Rânjilă, ești hoț, mincinos sau n€simțit?

Ne-a mai spus că trebuie făcute reformele alea pentru banii din PNRR și tăiat "de sus" și că trebuie scăzut deficitul, nu ce făcea Ilie Bolojan. Băi Rânjilă, te întreb iar: ești hoț, mincinos sau n€simtit?

Cum să spui că vrei exact ce făcea Bolojan, dar fix pentru astea l-ai dat jos? Știi deja întrebarea.

A mai spus că prioritatea lui sunt oamenii săraci și a învățat cuvântul "falimentar".
Gicule, strategia voastră e falimentară. O să îl ridicați și mai tare pe Bolojan, că atât vă duce capul 🤣🤣🤣🤣🤣

08/06/2026

Bună dimineața! Facem puțin pauză de la cărți, lansări, oameni deștepți și vorbim despre Sosoaca.

S-a dus tancul rusesc la Sankt Petersburg, să îi spună lui Putin că România îl iubește tare, să îl felicite pentru ce a făcut și să îl anunțe că suntem conduși de la Bruxelles. Îl invita să ne "salveze" și pe noi?

Și mă frământă mai multe întrebări:
1. E bun Bruxelles-ul când ia ea zeci de mii de euro pe lună pentru a fi la Bruxelles?
2. Dacă e așa bine la Moscova, de ce s-a mai întors la Bruxelles?
3. Dacă asta nu este trădare de țară, de ce mai ținem asta în Codul Penal?

O țară care săptămâna trecută ne amenința că e gata cu somnul liniștit, care ne amenință de când lumea că noi urmăm după Ucraina, care își ține armata in Basarabia și amenință de acolo, este stat ostil României.
Și dacă putinista se duce și felicita și mulțumește unei țări ostile, nu este trădare de țară? Ca să nu mai amintim de vizitele dese de la ambasada Rusiei.
Tancul rusesc trebuie înapoiat Moscovei.

Cristian Tudor Popescu a lansat ieri cartea Neumanna, la Editura Polirom. A fost un eveniment minunat, m-a bucurat tare ...
07/06/2026

Cristian Tudor Popescu a lansat ieri cartea Neumanna, la Editura Polirom. A fost un eveniment minunat, m-a bucurat tare mult cartea, întâlnirea, dialogul cu dânsul, tot.

CTP îmi pare cel mai mare publicit postdecembrist. Minte limpede, sfaturi bune, luptă anti manipulare și luptă acerbă cu extremiștii.

Săptămâna asta, la Europa Fm, a fost amenințat că "vor veni după dumneavoastră și vă vor alerga pe stradă". Am ținut neapărat să îi spun că îl "urmăresc pe unde îl prind", ironie legată de amenințare. Am reușit performanța de a-l face să râdă (cine îl "urmărește pe unde îl prinde" știe ce spun 😉).

Mă bucur enorm de această întâlnire, de această dedicație, de tot. Vă rog citiți, ascultați oameni decenți și deștepți la radio, la TV, ascultați podcast-uri și interviuri deștepte. Doar așa luptăm cu extremismul, doar așa luptăm cu manipularea, cu alegerea hoților și cu prostia, citind ai evoluând zilnic. Doar așa amenințările lor vor fi grobiene și nu normalitatea.

P.S. nu am văzut niciodată mai multă lume la lansare. A fost coadă de 2 ore la semnături. Ca să vă imaginați câtă lume a participat.

Am participat la lansarea cărții domnului profesor Theodor Paleologu, "Ce ne facem cu atâția proști?", de la Editura Tre...
06/06/2026

Am participat la lansarea cărții domnului profesor Theodor Paleologu, "Ce ne facem cu atâția proști?", de la Editura Trei. Sunt extraordinare cărțile sale, le recomand, cm recomand, de altfel, și excursiile sale de studiu și cursurile sale. Am stat puțin de vorbă înainte de lansare și mi-a dat dreptate, Piperea este grozav de prost 🤣🤣 Omul a făcut plângere peste tot pe unde a nimerit pentru că e mai cald la soare decât la umbră. Este un prost fabulos 🤣🤣🤣🤣
Și am învățat ceva de la domnul profesor: dacă nu te înjură un prost, este o zi pierdută, o zi plictisitoare 🤣🤣🤣 Și avem o pasiune comună, ne face o plăcere fantastică să blocăm proști pe Facebook 🤣🤣

05/06/2026

Mă uitam puțin aseară la ce spuneți voi, la ce spun și alții, am văzut prea puțini încântați de desemnarea lui Eugen Tomac pentru a fi Premier independent și experimentat în politică.

Am văzut așa: o "obligație de a bate din palme" la câțiva fani obsesivi ai lui ND, cei mai fericiți sunt PSD-istii, că au scăpat de responsabilitate și sunt salvați, și fericire mare în zona extremistă, CPF, legionari, conspirationista, prin site-uri ca activenews (ăia care făceau liste cu noi prin campanie, putiniști maxim, legionari, extremiști, CPF, conspirații, orice va trece prin cap, zona asta are).

Majoritatea dintre noi vedem lucrurile așa:

PSD va controla Guvernul care va veni sau nu îl va vota. Asta e clar, după ce Bolojan a aprins lumina.

USR și Partidul Naţional Liberal au spus că nu vor vota Guvernul, dacă din el fac parte PSD-iști. Ne interesează dacă vă uitați doar la cei puși în geamul ministerelor sau vă uitați și în spate, la Secretari de Stat, sefi de direcții, prefecți, subprefecți etc.
Ilie Bolojan și Dominic Fritz trebuie să explice asta cetățenilor și să arate cât de serioși sunt în deciziile luate de ei.

Acestea fiind spuse... Trece Guvernul? Cine îl votează? Au stins hoții lumina în cămară? S-a terminat de tot cu reformele?

04/06/2026

Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac să fie Premier independent.

Nu s-a înțeles cu partidele și l-a trimis pe bietul Tomac să negocieze el, să îi împace.

Eugen Tomac, un politician care a fost mereu împotriva PSD, este pus acum să salveze PSD, dacă va strânge voturile necesare pentru a trece Guvernul în Parlament. O situație umilitoare pentru un politician anti PSD.

Poate că istoricul Tomac învață din istorie și nu se bazează pe sprijinul PSD, dacă va vrea să facă vreo reformă.

Voi ce credeți? Va trece Guvernul? Ce majoritate parlamentară va avea, dacă USR și PNL au anunțat deja că nu vor vota?

03/06/2026

Multă lume scandalizată că PSD și AUR au alianță și au numit conducerea ICR. Da, Presedinta ICR e o apropiată a lui Bombonel, ceva frumos. Dar asta face PSD de 37 de ani acuș, nu înțeleg de ce se miră lumea taman acum. Iar AUR e PSD pe galben, au aceleași "obiective", sinecuri și pus mâna pe banii Statului.

Șocant este că UDMR s-a băgat în alianța cu ei. Pe asta nu am văzut-o venind. După Valea Uzului, Kelemen Hunor nu părea că va accepta vreodată vreo alăturare cu AUR. Pare că dacă nu mai e putinistul de Orban ca să îl susții, te apuci să susții putiniștii din AUR.

Extremiștii, cu minoritățile și cu hoții și extremiștii de la PSD au făcut alianță și au votat conducerea Institutului Cultural Român. Zici că e banc, jur!

02/06/2026

Generalul Gheorghiță Vlad, Șeful Statului Major, este suspect într-un dosar de corupție. Procurorii spun că "generălimea" l-ar fi pus pe Secretarul CSAT, Generalul Șomordolea (a ieșit discret la pensie în timpul lui Iohannis) să vorbească cu Gheorghiță Vlad, să intervină la Facultatea de Sport pentru a suplimenta locurile de la buget pentru armată. Scopul? Beizadele "generălimii" intră direct Ofițeri în Armată Română dacă sunt la buget.

Pe lângă ideea de corupție, dosarul ăsta relevă motivul pentru care Armata Română este cm este în acest moment: Generali corupți și făcuți "din pix",
Ofițeri făcuți pe pile de la Facultatea de Sport, beizadele, de astea.

Ce decizii să ia beizadelele astea, făcuți Ofițeri în Armata Română, dacă ei au specializarea flotări, genoflexiuni și mâncat sănătos? Tot respectul pentru absolvenții Facultății de Sport, dar ei se specializează pe altceva, nu pe război. Pentru război avem Academiile Militare, la care pare că nu mai merge mai nimeni.

Mai nou, cei "din subordine" au cursuri de 3 luni, iar Ofițerii se fac pe pilele părinților. Generali ne-a arătat Ciucă exact cm ajungi.

Avem război la graniță, ne explodează dronele în blocuri. Suntem țară NATO și corupția continuă să nenorocească Armata!

Address

Bucharest

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Lavinia Tîlvăr posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share