10/06/2026
Bună seara!
A ieșit Nicușor Dan să facă apel la responsabilitatea partidelor politice și să voteze Guvernul Tomac.
Și normal, am câteva întrebări:
1. Când PSD se alia cu AUR ca să dea jos Guvernul, nu era vorba de lipsă de responsabilitate? Când erau la negocieri la Cotroceni, dar ei anunțau, fix in același timp, moțiune de cenzură împotriva lui Ilie Bolojan, nu era lipsă de responsabilitate?
2. Când ieri Grindeanu îi cerea lui Bolojan să plece de la Guvern, adică să lase România de tot fără Guvern, doar așa, să transmită el pr000stilor mesajul "hăhă, Bolojan se ține de scaun", nu este lipsă de responsabilitate?
3. Când Grindeanu nu este pus să își asume responsabilitatea pentru că a dat jos Guvernul, nu a fost desemnat Premier, deși în țări civilizate asta e lege, nu este lipsă de responsabilitate? Urlați la protestatari "care e pasul doi?". La Grindeanu ai urlat "care e pasul doi?" înainte de moțiunea de cenzură?
4. Când există anunțul că "nu facem experimente, trebuie o majoritate solidă pentru viitorul Premier", apoi există propunerea bietului Tomac, pe care nu îl votează nici tot PSD, darămite să mai treacă de Parlament, nu este lipsă de responsabilitate?
5. Când, după o lună de zile, ni se promite un Guvern independent și tehnocrat și este propus Tomac cu o echipă PSD-ista, cu Ionaș (consilierul lui Grindeanu, crescut de Hrebenciuc, fost prin Guvernul Tudose, finul lui Pieleanu), cu Dulceață, finul Noricai Nicolai, cu ăla de la Transporturi, tot la fel, legat de Grindeanu și PSD, cu rectorul ăla pus de PSD, care a fost prin Minister la Geoană și taica-su era mare șmecher pe vremea lui Ceaușescu, asta nu e lipsă de responsabilitate?
6. Când se opresc reformele, deși România nu poate merge înainte economic fără aceste reforme, nu este lipsă de responsabilitate?
Și ar fi mai multe, dar mă opresc aici. Până și faptul că Guvernul plin de PSD-isti al bietului Tomac nu va trece în Parlament se încearcă a fi pus tot în spatele lui Bolojan și USR, deși ei au anunțat de o lună jumătate că nu vor mai face alianță cu PSD și nu vor vota Guvern PSD dacă trece moțiunea de cenzură. Deci iresponsabilitatea este tot la ei, nu? Nu la PSD, care ne-a băgat în toată criza asta. Pe narativa asta văd că se merge și sunt curioasă dacă le va și reuși, pentru că propaganda lucrează activ, din ce văd