12/05/2015
25.04.2015 tura cu caiacul pe Dunare: Giurgiu - Oltenita
Super! Minunat! A meritat!
Am avut noroc de vreme f buna: soare, vantul abia adia, valuri 0, aspecte care cred cu tarie ca ne-au ajutat sa finalizam expeditia inainte de apusul soarelui.
Oricum am luat in calcul (cort, apa, conserve) si o campare pe o insula pentru cazul in care nu reuseam sa ajungem pe lumina la Giurgiu. Caiacul a fost incarcat pentru doua zile
A fost o tura cu caiacul epuizanta, intrucat pentru a parcuge acesta distanta am fost nevoiti sa vaslim continuu, astfel nu am putut sa ne bucuram de frumusetile Dunarii.
Noaptea nu se poate naviga pe Dunare.
In Dunare, am intrat cu caiacul prin Canalul Plantelor de sub Sos. Portului. La ora 09:00 am intrat in apa si am iesit la Giurgiu la 18:30, cu trei pauze ''subtiri".
Practic pe Dunare cu caiacul trebuie sa detii un aviz/autorizatie de agrement eliberat de fiecare canton aferent Dunari. Teoretic si practic, daca ai buletinul la tine si vorbesti decent nu ar trebuie sa ai probleme.
Ne-am intalnit si cu Politia de Frontiere care, doar, ne-a cerut verbal datele de identificare din buletin. Noi eram "blindati" de autorizatii de agrement pentru caiac: de la Giurgiu, de la Gostinu, de la Oltenita.
In concluzie trebuie sa stiti ce vreti de la Dunare.
Daca vreti sa "savurati" frumusetile Dunarii alegeti tura de doua zile cu caiacul.
Daca nu dispuneti de 2 zile, puteti sa finalizati traseul si intr-o zi, dar trebuie sa vasliti constant si decent.