Constanța Culturală

Constanța Culturală Toate evenimentele culturale ale orasului le gasiti la noi. Teatru, opera, balet, concerte de muzica clasica, expozitii de arta.

28/04/2026

DIALOGURI VIZUALE – Expoziție de pictură 🎨

Te invităm să descoperi universul artistic al cursanților claselor de pictură, într-o expoziție plină de culoare, emoție și creativitate.

🖌️ Lucrările sunt realizate sub îndrumarea profesorilor:
• Ana-Maria Ceară
• Ioana Călinescu
• Laura Macri
• Sabina Maurer (Voinea)

📍 Vernisaj: 04 mai 2026, ora 17:00
📅 Perioada expoziției: 04 – 15 mai 2026
📌 Locație: Centrul Multifuncțional Educativ pentru Tineret „Jean Constantin”
Acces gratuit!
Vino să susții arta tinerilor și să te bucuri de o experiență vizuală deosebită! ✨

28/04/2026

Muzeul de Artă Constanța vernisează miercuri, 29 aprilie 2026, ora 16.00, expoziția de grup a unui proiect ce are deja o adevărată tradiție: RO. Sub acest nume au fost prezentate în muzee și galerii din toată România, de-a lungul a șapte ediții ale proiectului, lucrări de pictură, grafică și sculptură ale unor plasticieni contemporani de prim rang, aparținând tuturor grupurilor etnice. Avem astfel la Constanța artiști maghiari, armeni, macedoneni, evrei, italieni, germani, aromâni, greci, bulgari, cehi și, desigur, români. Formulele și combinațiile variază însă de la un eveniment la altul, ca un adevărat caleidoscop etnic.
Proiectul RO nu a căutat să impună în mod artificial o temă expozițiilor sale, pentru că tema vine organic din însuși conceptul proiectului: recuperarea unei tradiții multiculturale a artelor plastice de la noi, tradiție adesea uitată sau ignorată. Mânați de scopuri de altfel nobile, creatorii marilor narațiuni istorice românești au impus de mai bine de un secol o poveste despre artă și creatorii acesteia ce își desfășoară firul epic mai ales la București. Protagoniștii unei asemenea povești nu puteau fi decât români sau, dacă numele lor suna prea exotic, minoritari care ar fi avut o trezire în conștiință românească. Or, încă de la începuturile sale, arta modernă românească nu a fost, de fapt, o artă făcută doar de români, chiar dimpotrivă. Primul nostru pictor modern a fost Aman; primul sculptor, Storck; primul gravor, Asachi; primul fotograf, Szathmari. Nu vreau să le răpesc celor curioși plăcerea detectivistică a descoperirii originilor fiecăruia dintre acești artiști.
În acest sens, spațiul Muzeului de Artă Constanța este unul ideal, anulând nu doar dimensiunea timpului, dar și pe cea a granițelor etnice, fie ele interioare, mentale ori exterioare, politice. Operele lui Aman, Livaditti, Storck, Loghi, Maxy ori Iancu din expunerea permanentă a muzeului fundamentează și întăresc mesajul expoziției de grup RO; ele se plasează în dialog cu creațiile artiștilor contemporani, construind o narațiune diferită de cea ”românizantă”; o narațiune care ar putea fi numită, cu un termen care tinde deja să devină desuet în vremurile noastre, ”multiculturală”.
Simultan, proiectul RO își propune și o altă temă: aceea de a trece dincolo de interpretarea etnografică în care opera e dărăcită și scărmănată în căutare de elemente folclorice care să confirme etnicitatea artistului. Dacă împingem la extrem astfel de interpretare, orice lucrare decade la nivelul unui totem primitiv, simplu simbol vizual al națiunii sau al etniei. Istoria și critica de artă riscă astfel să se transforme în genealogie și genetică. Alternativa pe care o propune RO este una în care autonomia esteticului se poate extinde și pe terenul etnic. Ceea ce nu elimină însă rolul tensiunii creatoare între modul în care artistul se raportează la propria etnicitate și percepția socială a acesteia.
Am pica în frazeologie facilă dacă am spune că astfel de expoziții demonstrează că ”arta depășește frontierele”; ceea ce vrea să arate proiectul RO este că arta integrează, asimilează, frontierele externe și interne. Dacă identitatea etnică e performativă și nu produsul vreunui misterios și eteric ”ethos”, este arta un mod de a performa această identitate? Dar nu cumva arta poate fi un mod de a performa o identitate mai cuprinzătoare și generală, cea de participant la o tradiție artistică națională, ce integrează mai multe etnii? Iar dacă există totuși un ethos, este acesta un complex mito-simbolic românesc neinteligibil pentru maghiari, romi, armeni, evrei, greci ori macedoneni? Cum se poate explica, de pildă, situația în care reprezentarea artistică a unor elemente primordiale ale ethosului românesc a pornit de la artiști minoritari sau chiar străini - cm e cazul iei, ale cărei prime reprezentări picturale vin de la Miklós Barabás, Carol Popp de Szathmari și Constantin Lecca?
Expozițiile proiectului RO, cm este și cea deschisă la Constanța, nu pretind că pot aduce răspunsuri simple la aceste întrebări; mai degrabă, ele creează un spațiu plastic din care vizitatorul poate să-și selecteze elementele ce vor compune propriul lui răspuns. Identitatea,
s-ar putea spune, e în ochiul privitorului.

Radu A. Pircă, istoric și colecționar de artă

03/02/2026

Expoziția „Ferestre către o lume interioară”, semnată de pictorul Miron Agafiței, se va deschide publicului în perioada 5 februarie – 5 martie 2026, la Muzeul de Artă Constanța.
După o absență de 35 de ani de pe scena expozițională din România, această expoziție marchează o reîntâlnire importantă cu publicul român.
Lucrările propun un parcurs introspectiv, construit în jurul memoriei, identității și reflecției interioare, exprimând maturitatea unui demers artistic consolidat în timp.
Vernisajul expoziției îngrijite de către Principele Șerban Dimitrie Sturdza, va avea loc joi, 5 februarie 2026, la orele 14:00, în prezența artistului, și va fi prezentată de către doamna Doina Mândru, cunoscut și foarte apreciat critic de artă.
La imboldul și insistențele Principelui Șerban Dimitrie Sturdza, pictorul Miron Agafiței acceptă să revină în țară și să expună lucrările sale la Muzeul de Artă Constanța, după 56 de ani de activitate consacrată doar picturii și la mai bine de 35 de ani de la ultima expoziție din România.
Născut la Iași, la 17 august 1948, Miron Agafiței este absolvent al Institutului de Artă Plastică „Nicolae Grigorescu” din București, la secțiunea pictură, promoția 1973, clasa profesorului Alexandru Ciucurencu. Prima expoziție personală a avut loc la Cluj-Napoca, în 1968, fiind urmată de numeroase expoziții personale și de grup în România și în spațiul internațional.
De-a lungul carierei sale, artistul a expus în galerii și muzee din București, Paris, Milano, Bruxelles, Viena, Sao Paolo, Mexic, China și Statele Unite, fiind prezent inclusiv în saloane și bienale internaționale de prestigiu. Printre reperele importante se numără expoziția aniversară „30 de ani de pictură” (Musée ADZAK, Paris), participarea la Salonul Internațional de pictură, sculptură și arhitectură de la Hangzhou (China), precum și expoziții organizate sub patronajul UNESCO și al Președinției României.
Lucrările sale se regăsesc astăzi în colecții publice și private din Europa, America și Asia, inclusiv în Muzeul de Artă Modernă din Mexic, Muzeul Național de Artă din Sao Paolo și Musée ADZAK – Paris. Activitatea sa artistică a fost recompensată cu distincții internaționale, printre care Medalia de Aur „Amici del Pomero” și International Art Prize „La Viscontea” – Milano.

Careul Artelor Amfora Constanța  în parteneriat cu Biblioteca Județeană I. N. Roman vă invită cu mare drag  marți 9 dece...
08/12/2025

Careul Artelor Amfora Constanța în parteneriat cu Biblioteca Județeană I. N. Roman vă invită cu mare drag marți 9 decembrie 2025 ora 17.00 în
incinta Bibliotecii județene la vernisajul expoziției "UNIVERSUL HIBERNAL" de grup dedicată iernii și sărbătorilor de iarnă " Această expoziție va fii vernisată de graficianul, profesor Nastase Leonte căruia îi mulțumim cu recunoștință și prețuire pentru prezența domniei sale alături de noi prin sfaturi și încurajări! Sper să fiți încântați și veți aprecia frumusețea acestor lucrări de excepție realizate de de artiștii plastici din Careul Artelor Amfora Constanța în care și-au pus fiecare, sufletul și pasiunea ptr artă pentru a prezenta frumusețea și magia iernii. Pe simeze se vor regăsi lucrări în, ulei, acuarelă ,acril grafică ,goblen, tapiserie, grafică vectoriala și sculptură! Vă așteptăm cu mare drag pe iubitorii de frumos și pictură la vernisajul expoziției de grup coordonat de președinte Nynna Vizireanu. La acest vernisaj vor fii prezente și lucrările noilor noștri membri:Aurelia Balaban și Monica Gaitanidis,
cărora le urăm bun venit în grupul nostru și putere creativă. 🥰🤗✏️🎨🖼🖌. În spiritul sărbătorilor de iarnă vom avea și momente de poezie și muzică care vor întregi acest frumos eveniment dedicat iernii 📃📖✏️🎶🎶🎼 Expoziția va putea fi vizitată și admirată până pe 29 decembrie 2025 . Mulțumiri din suflet gazdelor noastre pentru implicare și sprijin! Felicitări tuturor expozanților și succes! 🤗🥰💐🖌️🎨🖼️. Vă așteptăm cu mare drag și sperăm că vizitatorii vor aprecia lucrările și pasiunea expozanților! ❤️🤗🥰🖌🖼🎨

31/10/2025

🖼 Finisajul expoziției „𝐀𝐭𝐞𝐥𝐢𝐞𝐫” la Muzeul de Artă Constanța🎨

✨Sâmbătă, 𝟭 𝗻𝗼𝗶𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲 2025, de la 𝗼𝗿𝗮 𝟭𝟬:𝟬𝟬, va avea loc finisajul expoziției „𝗔𝘁𝗲𝗹𝗶𝗲𝗿”, semnată de cei doi artiști contemporani Ion Tițoiu și Sever Iustian.
Punctul central al evenimentului va fi „Fabrica de gravură”, un spațiu interactiv situat în ultima sală destinată expozițiilor temporare, la parterul muzeului.
Publicul este invitat să descopere această sinteză a experienței și a noutății artistice, un tribut adus prieteniei de o viață și pasiunii pentru artă.
Transpunerea valorilor artistice prin gravură și pictură marchează o ocazie unică pentru toți cei care trec pragul „Fabricii de gravură”.
„Regina”, presa de gravură, va rămâne în muzeu pe o perioadă nedeterminată, pentru a fi folosită în cadrul atelierelor de creație. Muzeul are bucuria și onoarea de a primi această donație valoroasă din partea maestrului Ion Tițoiu.
În slujba artei, a cunoașterii și a descoperirii, publicul va avea prilejul să-i întâlnească pe maeștri la acest eveniment special găzduit de Muzeul de Artă Constanța.
La acest ritual final, vor fi prezenți și elevii de la Școala Gimnazială nr. 1 din Pantelimon, județul Constanța, însoțiți de părintele paroh al localității.✨

03/10/2025

O reîntâlnire de legendă: artiștii Ion Tițoiu și Sever Iustian deschid
expoziția „Atelier” la Muzeul de Artă Constanța

Sâmbătă, 4 octombrie 2025, începând cu ora 13.00, la Muzeul de Artă Constanța va avea loc vernisajul expoziției „Atelier”, un eveniment care marchează reîntâlnirea, pe simeze, a doi artiști contemporani de marcă: Ion Tițoiu și Sever Iustian. La aproape cinci decenii de la prima lor colaborare expozițională din 1978, în același spațiu muzeal, cei doi artiști contemporani, foști colegi la Liceul de Artă din Constanța, își unesc din nou viziunile creatoare.
Ion Tițoiu și Sever Iustian sunt legați de o coincidență rară: ambii s-au născut în aceeași zi, 21 august, la doar un an distanță (Ion Tițoiu, în 1949, iar Sever Iustian, în 1948). Deși au urmat studiile superioare la două școli diferite, Ion Tițoiu a absolvit Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu” din București, iar Sever Iustian a absolvit Institutul de Arte Plastice „Ioan Andreescu” din Cluj, iar traiectoriile lor profesionale s-au desfășurat în spații distincte – Ion Tițoiu în România, la Constanța, iar Sever Iustian în Franța, la Paris, legătura specială dintre cei doi artiști, începută în anii de liceu, continuă să inspire dialogul lor creator.
Expoziția „Atelier” aduce în fața publicului lucrări reprezentative din creația celor doi artiști. Ion Tițoiu prezintă o serie complexă de lucrări de gravură, structurate pe cinci cicluri tematice: „Penițe”, „Ochiul”, „Valul”, „Coline” și „Masa de lucru”. Sever Iustian completează dialogul artistic cu o selecție de picturi, care explorează profunzimea și emoția culorii și luminii.
Un punct de atracție major al expoziției îl reprezintă „Fabrica de gravură”, amenajată în ultima sală dedicată expozițiilor temporare, de la parterul clădirii instituției. Aici, în zilele în care muzeul este deschis pentru public, în intervalul orar 11.00–14.00, artistul Ion Tițoiu va fi prezent pentru a realiza demonstrații practice. Folosind presa de gravură, „Regina”, cm îi place artistului să o numească, Ion Tițoiu va crea lucrări pe care le va dărui vizitatorilor participanți la aceste sesiuni demonstrative.
O altă surpriză pe care a pregătit-o artistul Ion Tițoiu este aceea de a transforma expoziția într-o experiență sinestezică. În acest sens, fiecare ciclu tematic propus de artist va fi acompaniat de o temă muzicală distinctă, interpretată coral, la pianină sau flaut, de tineri colaboratori ai artistului. Publicul este invitat să descopere această sinteză de experiență și noutate artistică, într-un tribut adus prieteniei de o viață și pasiunii pentru artă.
La vernisajul de sâmbătă, 4 octombrie, vor lua cuvântul criticii de artă Ana Amelia Dincă și Alice Dinculescu, invitate de cei doi artiști.
Expoziția „Atelier”, organizată cu sprijinul Consiliului Județean Constanța, va fi deschisă publicului până la data de 4 noiembrie 2025.

30/09/2025

Address

Constanta

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Constanța Culturală posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Constanța Culturală:

Share