07/05/2026
Guvernul încă nu se dezice: Președintele țări, miniștri, prefecții și primarii pot fi bolnavi psihic ... de la oligofreni până la drogați sau dezaxați mintal.
În 2010, după primul mandat a lui Basescu și câștigarea celui de-al doilea, după pleada de miniștri, secretari de stat, prefecți și primari PDL, care de care cu evidente probleme psihice, cinci senatori independeţi au iniţiat o propunere legislativă privind examinarea psihologică şi psihiatrică obligatorie a candidaţilor pentru funcţii de demnitate publică şi în administraţia locală sau a înalţilor funcţionari publici şi a miniştrilor.
Practic, cei cinci senatori independenţi propuneau obligativitatea prezentării unei adeverinţe medicale privind starea de sănătate fizică şi mentală în cazul candidaţilor la funcţii de demnitate publică alese sau numite şi în situaţia persoanelor nominalizate la funcţii de conducere în administraţie, precum şi a unui control medical anual în cazul persoanelor care ocupă deja astfel de funcţii.
Se consideră că, de vreme ce testarea psihologică este eliminatorie pentru profesii precum cea de conducător auto, profesor, pilot de aviaţie, poliţist sau electrician, la o astfel de examinare ar trebui supuşi şi candidaţii la funcţii de primar, consilier local, consilier judeţean şi parlamentar.
Guvernul însă susţine că persoanele candidate la Preşedinţie şi Parlament nu trebuie examinate psihologic şi psihiatric, deoarece procedura încalcă Constituţia şi confidenţialitatea datelor, şi că ar fi „excesiv”ca şeful statului şi parlamentarii să piardă mandatul dacă nu efectuează anual acest control.
Executivul invocă și faptul că aducerea la cunoştinţă publică a adeverinţei medicale, ca parte a dosarului de candidatură, pentru persoanele care candidează la alegerile locale, generale sau prezidenţiale ar constitui o încălcare a caracterului confidenţial al informaţiilor privind sănătatea persoanei, „aducându-se astfel atingere dreptului constituţional la viaţă intimă, familială şi privată”.
În cazul funcţiilor de preşedinte al ţării, deputat şi senator, Executivul nu este de acord nici cu dispoziţiile proiectului potrivit cărora neefectuarea controlului anual determină pierderea funcţiei dobândite prin alegeri sau prin numire.
Prin urmare, continuam sa fim condusi de tot felul de “intelectuali” fara studii reale, de bolnavi psihic, de oligofreni si alte categorii patologice a caror boli si manifestari sunt acceptate de ceilalti oligofreni si dementi alesi de noi pe functii de demnitate publica (senatori, deputati, prefecti, primari etc)
P.S. In ultmul an s-a văzut clar că, daca nu sunt internați la timp în spitale de psihiatrie, unii politicieni ajung la Cotroceni și la Palatul Victoria