CarareaSpreSine

CarareaSpreSine Drumul catre autenticitate si conectare cu Sursa!

24/05/2026

🖤 Puterea de a fi vulnerabil

​Am zis că nu mai postez o perioadă, să las puțin lucrurile să se așeze, dar odată ce am început să o fac, toate îmi vin în minte, una după alta... Îmi vin gânduri, idei și parcă nu le pot opri.

​Aud tot mai des în jur cuvintele „sunt bine, îmi merge bine, totul este bine”, dar vin și vă întreb... chiar așa e?
​Îmi vine să vă întreb câți dintre voi aveți puterea să recunoașteți toate acele momente când vă retrageți, vă ascundeți și începeți să plângeți, să vă descărcați? Câți dintre voi vă dați voie să fiți vulnerabili?

​Vorbeam ieri de sinceritatea cu noi înșine, de curajul de a ne uita în interiorul nostru... În online e cel mai ușor să ascundem emoțiile, să creăm o realitate falsă, dar ce facem când rămânem doar noi?

​Pentru că nu vorbesc din cărți și copy-paste, vă dau exemplul meu: sunt atât de puternic încât pot să îmi dau voie să fiu vulnerabil și să vă zic că eu, da, am plâns. Am plâns până nu am mai avut lacrimi în anumite momente, dar dacă asta a însemnat vindecarea mea, mi-am dat voie să o fac fără regret, fără teamă!

​Pe internet sunt doar lucruri și evenimente care se vând bine. Vezi doar aspectele pozitive care duc la un impact superficial, pentru like-uri și reacții. De aceea, mulți suntem „forțați” să punem măști, ca să nu părem slabi și să nu râdă ceilalți de noi. Din cauza asta am ajuns să fim frustrați, neînțeleși, să purtăm armuri grele care să ne protejeze sufletul pur, sensibil și curat.

​Eu aleg să aduc o altă față online-ului: o față a sincerității brute. O față în care cei care se tem să se exprime sau să lase măștile jos, să poată prinde curaj...

​Deseori, bărbații trebuie să fie mereu „stâlpi de beton”. Să nu aibă vulnerabilități, emoții, să nu cumva să le curgă vreo lacrimă. De ce? Pentru că suntem clasificați direct ca fiind slabi, iar așa ajungem să ținem totul în noi și să ne îmbolnăvim!

​Dar și noi suntem ființe emoționale, cu inimă și suflet. Și noi putem fi vulnerabili în anumite momente!
​Haideți să ne dăm voie fiecare să fim exact așa cm suntem și să ne acceptăm toți — cu vulnerabilități, cu sensibilități și cu toate emoțiile noastre. Vă pup!

​💬 Dacă ați rezonat cu aceste rânduri... care este primul lucru pe care l-ați face acum pentru voi?

19/05/2026

Uneori ar trebui sa învățam de la natura...

Undeva la 2200 m altitudine,intr-un mediu destul de sălbatic,pe o stanca de piatra 2 flori nu ezita sa isi arate simplitatea si frumusețea...Intr-un mediu plin de intemperii au avut curajul sa se arate,sa se dezvolte si sa iasă in evidenta...

Si acum nu pot sa nu ma intreb...Daca ele au avut curaj,daca pe ele nu le-a împiedicat nimic,pe noi ce ne împiedica sa fim curajoși,sa fim frumosi,sa înflorim in orice mediu,in orice situatie?

Pe noi ce ne împiedica sa fim simpli,sa fim buni, sa fim reali indiferent de ceea ce ne înconjoară,indiferent de circumstanțe,indiferent de cine este langa noi,indiferent de moment?

De multe ori chiar avem nevoie sa ne uitam mai des la natura,sa învățăm modul ei de funcționare,curajul pe care il arata in fata oricăror obstacole...

Daca ar fi sa schimbați ceva acum,ce ati schimba?🙏

PS:O distribuire sau urmarire ma ajuta mult pentru ca mesajele sa ajunga exact la cei ce au nevoie de el🙏🙏🙏


„După mai bine de 12 ani pe șantiere, am învățat că cele mai rezistente structuri nu sunt doar cele din oțel sau beton, ...
14/05/2026

„După mai bine de 12 ani pe șantiere, am învățat că cele mai rezistente structuri nu sunt doar cele din oțel sau beton, ci acelea pe care le construim în interiorul nostru.

Astăzi, munca m-a adus în acest loc spectaculos, unde liniștea muntelui îmi reamintește că, indiferent cât de intensă e ziua, avem nevoie de momente de recalibrare. Uneori, un simplu gest spre orizont ne ajută să vedem mai clar unde vrem să ajungem.

Voi cm vă găsiți echilibrul după o zi plină? 🏔️✨”

13/05/2026

Ati lasa rutina zilei pentru o aventura pe munte,plina de conectare interioara??🤗

11/05/2026

Uneori,tot ce avem nevoie sa stim se afla in noi,uneori e nevoie doar de frana de mana trasa de la rutina zilnica si probleme ca sa ramanem putin cu noi,sa ne conectam si sa meditam!🙏🤍🤍🤍


11/05/2026

Uneori,tot ce avem nevoie sa stim se afla in noi,uneori e nevoie doar de frana de mana trasa de la rutina zilnica si probleme ca sa ramanem putin cu noi,sa ne conectam si sa meditam!🙏🤍🤍🤍


10/05/2026

„Cea mai mare aventură pe care o poți avea este să trăiești viața visurilor tale.” – Oprah Winfrey


09/05/2026

Nimic nu e mai pur decat atunci cand te conectezi cu tine si divinitatea!Doar da-ti voie sa simti!🤍🤍🙏

Address

Salcia

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when CarareaSpreSine posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share