Clicky

Destiny Talk Live Media Group LLC

Destiny Talk Live Media Group LLC The DTL- Media Group is a multimedia platform designed to introduce creative ways to start, build, or rebrand your business. Our platform offers customized marketing and branding solutions that can fit any business model and budget.

Destiny Talk Live Media Group LLC is a multimedia platform the host Internet Radio Shows and Podcasts. We have a design team that can assist any size business with their marketing needs.

Destiny Talk Live Media Group LLC is a multimedia platform the host Internet Radio Shows and Podcasts. We have a design team that can assist any size business with their marketing needs.

Operating as usual

2022 it is on!!! No more New Years Resolutions! Make this a Year of Action!! So let me reintroduce myself: my name is Ch...
01/01/2022

2022 it is on!!! No more New Years Resolutions! Make this a Year of Action!!

So let me reintroduce myself: my name is Cherry:

C: Changing the way I WALK, TALK, THINK and the thing I ACCEPT. MEDIOCRE just won't be tolerated!

H: Having the COURAGE to walk into the UNKNOWN

E: UNAPOLOGETIC about EVERY decision I make in my life.

R: REFUSING to REPEAT Past performances.

R: REBUKING the RUSE of Friendship.

Y: 2022 MY YEAR of COMPLETION

My journey this past decade has had many challenges. But this year I WILL change the narrative. I CHOOSE ME!!

HAPPY NEW YEARS EVERYONE!! BE BLESSED!!
#DESTINYTALKLIVE #DTLMEDIA #I CHOOSEME #2022 #NEWBEGINNIGS #RECLAIM #RENEW #REBIRTH

I am always  looking for something new and innovative to share with you; well tonight let me introduce you to Dre Mudari...
12/23/2021
The Secret to Educating Children on Financial Wealth

I am always looking for something new and innovative to share with you; well tonight let me introduce you to Dre Mudaris. He is the Author of a series of books that teach children wealth Join the
Uncle Dre Club by visiting www.childrentowealth.com
Alleviate, Inc.

Never has it been more expensive to not have financial literacy.

11/18/2021

This was another amazing night. Thank you to DOC NYC for showing Black and Missing created by Black and Missing, Inc. . This docuseries makes its debut on HBO on Nov. 23, 2021. Become a part of the solution! Help this organization and these families change the narrative of how POC's that go Missing are found, and the families gain justice and closure. Become the voice of the Missing!

Dialogues After Dark. The Balancing Act Alleviate, Inc. Destiny Talk

#dtlmedia #blacklivesmatter #pocfilmmakers #BlackAndMissing #documentary #DOCNYC #filmfestival #missing #missingperson #2021 #Share #Explore

Tonight is my last night participating in DOC NYC Film fest and  of to TIDE Film Festival.  Tonight is Black and Missing...
11/18/2021

Tonight is my last night participating in DOC NYC Film fest and of to TIDE Film Festival. Tonight is Black and Missing which debuts on TV next week!! Look out for it!!!

#blacklivesmatter #blackandmissing #docnyc #documentary #filmfestival #dtlmedia

11/15/2021

It's that time of year again! It's the 4th Annual TIDE Film Festival in Downtown Brooklyn, NY, Nov. 19-21. Please join us as we celebrate and support the amazing work of this year's POC Filmmakers.
We look forward to seeing you there!

#tidefilmfestival #TIDEFF2021 #filmfestival #POCfilmmakers #Brooklyn #downtownbrooklyn #filmmaker #filmscreening #films #tickets

What an incredible experience.  I was able to attend the @docnycfest premiere of Dionne Warwick: Don't Make Me Over  doc...
11/15/2021

What an incredible experience. I was able to attend the @docnycfest premiere of Dionne Warwick: Don't Make Me Over documentary. Ms. Warwick is phenomenal! You must see this documentary! Thanks to Karen McMullen for the internship opportunity!

#docnyc #documentary #films #BROOKLYN #brooklyn2021 #filmfestival #dtlmedia #dtlmediagroup #destinytalklive #dionnewarwick

Calling all students interested in being apart of a web series production called Decisions.  It is about (6) Minority St...
11/15/2021

Calling all students interested in being apart of a web series production called Decisions. It is about (6) Minority Students who confront racial issues at their school and in their community. If you are in Brooklyn, NY and want to participate, please DM me or email me at [email protected]. *Serious Inquiries only

#DECISIONS #2021 #STUDENTFILM #LIU #ROCNATION #BROOKLYN #NYC #FILM #ACTING #PRODUCTION #MUSIC #EDITING #ENGINEERS #VIDEOGRAPHY #AUDIO

10/20/2021

Hello everyone, I am excited to be a part of the IPSY team as an IPSY Brand Ambassador. I am thrilled to show that IPSY supports People of Color businesses and beauty brands. Discovering your glam can be a costly and scary task, but IPSY has created a platform that takes this costly and scary adventure and makes it affordable and exciting. Discover how $13 a month can help you choose the right foundation, skincare regimen, and haircare without breaking the bank.

Want to learn more? DM me or click this link http://www.ipsy.com/ev51. Welcome to the IPSY Family!!

#ipsyambassador #ipsyglambag #ipsy #partner #makeup #NYC #newyork #Brooklyn #atlanta #2021 #2022 #2023 #atl #fashion #beauty #beautiful #explore #explorepage #model #modeling #share #dm #care #skincare #hairproducts #dtlmedia #dtlmediagroup #destinytalklive #dialoguesafterdark #faith

Evolvez IPSY Destiny Talk Ashley Moore Di Cue Tee Andrews Donna Griffin Jovani Jeanette

10/04/2021

"Rodiče mi občas naplácali přes kalhoty, a nemám z toho žádné trauma," řekl muž, od kterého se včera odstěhovala manželka kvůli domácímu násilí.

"Když jsem byl malý kluk, zavírali mě za dveře, když jsem plakal, až jsem tam někdy usnul, a dnes jsem v pohodě," řekl muž, jehož žena by si tolik přála, aby dokázal plakat místo práskání dveřmi.

"Když jsem byla malá, trestali mě občas, když jsem udělala chybu, a jsem za to ráda," řekla žena, která pokaždé, když udělá chybu, řekne si: "Proč seš takový trdlo? Nikdy se to nenaučíš!"

"Když jsem byla malá, táta měl občas těžkou ruku, a jsem mu vděčná za to, že mě tím naučil respektovat autority," říká žena, která stále nechápe, proč má tendenci vybírat si partnery, kteří jí pak občas jednu plesknou.

"Když jsem byla malá, a zlobila jsem, otec mě někdy zavřel za dveře, abych se naučila chovat, a jsem mu za to vděčná," řekla žena, která nedokáže úplně vysvětlit svoje občasné úzkosti a strach ze stísněných prostor.

"Rodiče mi říkali, že mě nechají v lese nebo mě dají někomu cizímu, když jsem měla záchvaty vzteku a pláče, a nemám z toho trauma," řekla žena, která několikrát odpustila svému muži nevěru, jen aby nezůstala sama.

"Když jsem zlobila, stačilo, aby se na mě rodiče škaredě podívali, a už jsem věděla, co mám dělat," řekla žena, která nedokáže udržet oční kontakt s šéfem aniž by se při tom cítila nepříjemně.

"Jako dítě jsem dostával někdy opaskem a je ze mě slušný člověk," řekl muž, kterého sousedé nahlásili policii, že opilý rozbíjel venku předměty, a křičel na svou ženu.

"Rodiče mě donutili studovat a nastoupit praxi právníka, a koukejte, jak jsem na tom dobře," řekl muž před svou firmou, kde touží každý den, aby už byl pátek, a sní o práci, která by ho naplňovala.

"Když jsem byla malá, donutili mě rodiče sedět u stolu, dokud jsem nedojedla vše na talíři. Ne jako ti dnešní rodiče s volnou výchovou," řekla žena, která nechápe proč se u ní v dospívání rozvinula porucha příjmu potravy.

"Jako malá jsem dostávala od mámy vařečkou. Dnes už vím, že jsem si to vždycky zasloužila, a jsem jí za to vděčná," řekla žena, která kouří balíček cigaret denně, aby líp zvládala svoji úzkost.

"Děkuji své mámě a tátovi za každou ránu a každý trest, protože kdo ví, co by ze mě jinak vyrostlo," řekl muž, který má obtíže udržet trvalý vztah, a jehož syn mu neustále lže, protože se ho bojí.

A tak procházíme životem, posloucháme lidi, kteří tvrdí, že jsou slušnými lidmi bez traumat, ale paradoxně, ve společnosti plné násilí a zraněných lidí.

09/05/2021

Wine Tasting 🍷 Bev California Rose Wine Dry and a little Fizzy. Zero Sugar. And California Pinot Noir Edgy & A Lil Fizzy
#destinytalklive #dtlmedia #wine #winetasting

09/05/2021

Wine Tasting with Bev Blanc California Sauvignon Blanc Zippy & a little Fizzy. Zero Sugar
#destinytalklive #dtlmedia #wine #winetasting

09/05/2021

Wine Tasting 🍷 with Bev Sparkling Rose Wine Extra Crisp and Extra Fizzy Zero Sugar.
#destinytalklive #dtlmedia #wine #winetasting

09/05/2021

Wine Tasting with Bev California Pinot Grigio Bright and a little Fizzy, zero sugar

#destinytalklive #dtlmedia #wine #winetasting

09/05/2021

Wine Taste Testing with Bev First up is Bev Sparkling White Wine Extra Dry, Extra Fizzy Zero Sugar

09/05/2021

Taste Tasting with Bev drinks with Destiny Talk Live

08/28/2021

Imani placed 2nd in the Vault!!

#teamsunburst #teamandrews #Gymnastics #proudgrandma

08/28/2021

Imani placed 2nd in her floor routine!!!

#teamsunburst #teamandrews #Gymnastics #proudgrandma

08/28/2021

Congratulations to my Granddaughter Imani and her team at Sunburst Gymnastics Academy for placing 1st in the competition today. Imani's 1st competition a d she did great. She placed 2nd on bars.

#teamsunburst #teamandrews #Gymnastics #proudgrandma

Good Luck to my Granddaughter Imani and her team for their 1st Competition today!! Go Get Em Team Sunburst!!
08/28/2021

Good Luck to my Granddaughter Imani and her team for their 1st Competition today!! Go Get Em Team Sunburst!!

I am SUPER PROUD of my Granddaughter. Good Luck Imani at the competition tomorrow!! She is still raising funds for her n...
08/27/2021

I am SUPER PROUD of my Granddaughter. Good Luck Imani at the competition tomorrow!! She is still raising funds for her next competition. If you want to donate, please DM me and if you want to support her with the gyms, current fundraiser:
https://www.lolabird.com/fundraiser/sunburst-gymnastics-academy?fbclid=IwAR37UH_lITdwZhOWijaFLzKn77t4t5aprMm_rFJ5mycokorMFyfFpJhhqSg
Be sure to put Imani Andrews as the athlete you are supporting!
#teamImaniAndrews #destinytalklive #dtlmedia #gymnastics #GymnasticsLife #dtlmedia #competition #competitiontime

I received a private message today thanking me for posting the video on Depression. They told me they are battling with ...
08/17/2021

I received a private message today thanking me for posting the video on Depression. They told me they are battling with it now, and seeing the post encouraged them to hang in there. I responded and thanked them for their kind words. I said to them the post wasn't just for them but a reminder to me. It reminded me that I made it through some very challenging times in my life. I fight daily to stay motivated and encouraged, and I am not immune to Depression. I created the video to let others know giving up or quitting is NEVER an option. I said, "every day, they are allowed to wake up; GOD is giving them another opportunity to make a difference."

I share this because you never know what a person is going through, and you should NEVER take their silence personally. If they act out of character, check on them and let them know that someone thinks about them and loves them. I know life is hard, and it seems there is no way out; it is ok to say I need help! It is ok to say I am hurting! You have a purpose, and you never know whose life you will save with a simple smile or a hello.

Alleviate, Inc. Dialogues After Dark. The Balancing Act

#mentalhealth #help #share #video #depression #depressionsupport #depressionawareness #depressionhelp #depressionisreal #mentalhealthawareness #mentalhealthmatters #mentalillness #dtlmedia #alleviateinc #roadtoredemption

08/07/2021

Destinytalklive is out today supporting The Mom Foundation's Keep Momma Moving 3rd Annual Walk-A thon!

Come out to Hapeville GA from 9:30am -1pm

#dtlmedia #atlanta #momlife #community #healthylifestyle #keepmomamoving #payitforward #2021

08/07/2021

The Keep Momma Moving Walk A Thon

08/02/2021
The Mom Foundation- Keep Momma Moving

Destiny Talk Live Media Group LLC has launched its Pay It Forward Campaign 2021. Please join us in conversation with The Mom Foundation founder Deborah Copeland and Event Coordinator Jasmin Rose to talk about its 3rd Annual Keep Momma Walking Walk-A-Thon. Would you like to attend? Just click the registration link! See you there!!

#keepmommamoving #payitforward #Payitforward2021 #destinytalklive #dtlmedia #dtlmediagroup #supportnonprofits #supportmommas #dialoguesafterdark #alleviateinc #communitymatters #support #networking #fundraisingevent #support

08/01/2021
The Legendary Proposal!!! LoL

Today marks a joyous occasion where we congratulate Will and Ashley on their engagement. I'm so proud and happy for you both. A brand new chapter in your lives are about to begin!!!😭😁😆🤧

Please join DTL Media on their Pay It Forward Campaign 2021. We are supporting the Mom Foundation Keep Momma Moving Walk...
07/12/2021

Please join DTL Media on their Pay It Forward Campaign 2021. We are supporting the Mom Foundation Keep Momma Moving Walk A Thon on Saturday, August 7, 2021, @ 8 AM. We will be talking with Founder Deborah Copeland and Director of Events Jasmin Rose on Monday, Aug. 2, 2021, @ 7PM. Click this link to register and learn how you can support the cause.

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_0zrc0stpQTCVfuNWTaZFdA

We look forward to seeing you there!!

Ashley Moore

#keepmommamoving #themomfoundation #dtlmedia #dtlmediagroup #destinytalklive #alleviateinc #supportmomma #SupportNonprofits #support

I want to say thank you to everyone that offered their congratulations and kind words. These last four years were challe...
06/03/2021

I want to say thank you to everyone that offered their congratulations and kind words. These last four years were challenging but fulfilling. I had a 30+-year-old desire, to earn a college degree and I earned two. I have been asked, "What's next?" I am happy to share that I have been accepted to LIU Brooklyn Writing and Producing TV MFA Program! I am excited about the new adventure and looking forward to the change in scenery! See you in Sept. LIU!!

#change #television #writers #writing #film #storytelling #thankyou #roadtoredemption #dtlmedia #Production #LIUBrooklyn #newyork

04/30/2021

Season 2 Recap

Address

Atlanta, GA

Telephone

+14044654932

Products

Internet Radio/Podcasting, Graphic Design services, Video, and Audio Commercial, BGM (Background Music Production), Event Production, and much more.

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Destiny Talk Live Media Group LLC posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Destiny Talk Live Media Group LLC:

Videos

Category

Our Story

Destiny Talk Live Media Group LLC (DTL- Media Group) is a judgement free zone. We Respect, Appreciate, Value, Everyone and their opinion. The DTL- Media Group is a multimedia platform designed to introduce a creative way to market, start and build your business.

Our platform offers customized marking and branding solutions that can fit any business model and budget.

Our media team offers a variety of services from traditional marketing materials to digital media products. Our platform provides cost saving marketing strategies to for any budget.

We are the home to Dialogue’s After Dark, The Balancing Act, Real Talk with Cherry G, Real Time Real Talk with Sean & John, My Journey to Peace, A Road to Redemption Podcast.

Nearby media companies


Other Radio Stations in Atlanta

Show All

Comments

2022 it is on!!! No more New Years Resolutions! Make this a Year of Action!! So let me reintroduce myself: my name is Cherry: C: Changing the way I WALK, TALK, THINK and the thing I ACCEPT. MEDIOCRE just won't be tolerated! H: Having the COURAGE to walk into the UNKNOWN E: UNAPOLOGETIC about EVERY decision I make in my life. R: REFUSING to REPEAT Past performances. R: REBUKING the RUSE of Friendship. Y: 2022 MY YEAR of COMPLETION My journey this past decade has had many challenges. But this year I WILL change the narrative. I CHOOSE ME!! HAPPY NEW YEARS EVERYONE!! BE BLESSED!! #DESTINYTALKLIVE #DTLMEDIA #I CHOOSEME #2022 #NEWBEGINNIGS #RECLAIM #RENEW #REBIRTH
I am always looking for something new and innovative to share with you; well tonight let me introduce you to Dre Mudaris. He is the Author of a series of books that teach children wealth Join the Uncle Dre Club by visiting www.childrentowealth.com Alleviate, Inc.
This was another amazing night. Thank you to DOC NYC for showing Black and Missing created by Black and Missing, Inc. . This docuseries makes its debut on HBO on Nov. 23, 2021. Become a part of the solution! Help this organization and these families change the narrative of how POC's that go Missing are found, and the families gain justice and closure. Become the voice of the Missing! Dialogues After Dark. The Balancing Act Alleviate, Inc. Destiny Talk #dtlmedia #blacklivesmatter #pocfilmmakers #BlackAndMissing #documentary #DOCNYC #filmfestival #missing #missingperson #2021 #Share #Explore
Tonight is my last night participating in DOC NYC Film fest and of to TIDE Film Festival. Tonight is Black and Missing which debuts on TV next week!! Look out for it!!! #blacklivesmatter #blackandmissing #docnyc #documentary #filmfestival #dtlmedia
It's that time of year again! It's the 4th Annual TIDE Film Festival in Downtown Brooklyn, NY, Nov. 19-21. Please join us as we celebrate and support the amazing work of this year's POC Filmmakers. We look forward to seeing you there! #tidefilmfestival #TIDEFF2021 #filmfestival #POCfilmmakers #Brooklyn #downtownbrooklyn #filmmaker #filmscreening #films #tickets
What an incredible experience. I was able to attend the @docnycfest premiere of Dionne Warwick: Don't Make Me Over documentary. Ms. Warwick is phenomenal! You must see this documentary! Thanks to Karen McMullen for the internship opportunity! #docnyc #documentary #films #BROOKLYN #brooklyn2021 #filmfestival #dtlmedia #dtlmediagroup #destinytalklive #dionnewarwick
Calling all students interested in being apart of a web series production called Decisions. It is about (6) Minority Students who confront racial issues at their school and in their community. If you are in Brooklyn, NY and want to participate, please DM me or email me at [email protected]. *Serious Inquiries only #DECISIONS #2021 #STUDENTFILM #LIU #ROCNATION #BROOKLYN #NYC #FILM #ACTING #PRODUCTION #MUSIC #EDITING #ENGINEERS #VIDEOGRAPHY #AUDIO
Hello everyone, I am excited to be a part of the IPSY team as an IPSY Brand Ambassador. I am thrilled to show that IPSY supports People of Color businesses and beauty brands. Discovering your glam can be a costly and scary task, but IPSY has created a platform that takes this costly and scary adventure and makes it affordable and exciting. Discover how $13 a month can help you choose the right foundation, skincare regimen, and haircare without breaking the bank. Want to learn more? DM me or click this link http://www.ipsy.com/ev51. Welcome to the IPSY Family!! #ipsyambassador #ipsyglambag #ipsy #partner #makeup #NYC #newyork #Brooklyn #atlanta #2021 #2022 #2023 #atl #fashion #beauty #beautiful #explore #explorepage #model #modeling #share #dm #care #skincare #hairproducts #dtlmedia #dtlmediagroup #destinytalklive #dialoguesafterdark #faith Evolvez IPSY Destiny Talk Ashley Moore Di Cue Tee Andrews Donna Griffin Jovani Jeanette
Wine Tasting 🍷 Bev California Rose Wine Dry and a little Fizzy. Zero Sugar. And California Pinot Noir Edgy & A Lil Fizzy #destinytalklive #dtlmedia #wine #winetasting
Wine Tasting with Bev Blanc California Sauvignon Blanc Zippy & a little Fizzy. Zero Sugar #destinytalklive #dtlmedia #wine #winetasting
Wine Tasting 🍷 with Bev Sparkling Rose Wine Extra Crisp and Extra Fizzy Zero Sugar. #destinytalklive #dtlmedia #wine #winetasting