Plava e Gucia Sot

Plava e Gucia Sot Faqja “Plava e Gucia Sot” është urë lidhëse në mes të trevës tonë Plavë e Gucisë dhe botës shqiptare, është dritare e informimit për plavë guciasit, dhe mbi të gjitha është burim i informimit i pavarur në politikën redaktuese.
(77)

Bashkimi i trojeve shqiptare fillon këtu.

Mission: Faqja Plavë e Guci është urë lidhëse në mes të trevës tonë Plavë Gucisë dhe botës shqiptare, është dritare e informimit për plavë guciasit, dhe mbi të gjitha është burim i informimit i pavarur në politikën redaktuese. Ne u jemi mirënjohës për përkrahjen tuaj të vazhdueshme, andaj JU ftojmë që të pëlqeni faqen tonë duke na bërë LIKE Page. Rritja e jonë është bërë e mundur fal mbështetjes tuaj. I ftoni edhe miqtë tuaj që të përkrahin faqen tonë dhe tuajën Plavë Guci .

Albin Kurti shkon për ngushëllime tek familja e Qerim Kelmendit
03/01/2020
Albin Kurti shkon për ngushëllime tek familja e Qerim Kelmendit

Albin Kurti shkon për ngushëllime tek familja e Qerim Kelmendit

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka bërë sot homazhe tek familjarët e ish-luftëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Qerim Kelmendit. “Baba Haxha dhe Nëna Nurije nuk kanë mundur të mendojnë e as paramendojnë që djali të cilin e kishin edukuar për çlirim e atdhe, do t’iu v...

Korona virusi: Anulohen fluturimet nga Podgorica drejt Bolonjës dhe Milanos
03/01/2020
Korona virusi: Anulohen fluturimet nga Podgorica drejt Bolonjës dhe Milanos

Korona virusi: Anulohen fluturimet nga Podgorica drejt Bolonjës dhe Milanos

Fluturimet nga Podgorica drejt Bolonjës dhe Milanos prej ditës së sotme do të anullohen, si masë parandaluese kundrejt përhapjes së korona virusit në Mal të Zi, kanjë njoftuar nga Ministria e shëndetësisë. Linja drejt Romës do të vazhdojë të jetë në funskion normal. Nga Instituti ...

Thaçi viziton selinë e shoqatës Vatra në New York
03/01/2020
Thaçi viziton selinë e shoqatës Vatra në New York

Thaçi viziton selinë e shoqatës Vatra në New York

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se liria dhe pavarësia e Kosovës, të arriturat e Kosovës, të tërë shqiptarëve, janë të lidhura ngushtë me punën e vyeshme, me guximin dhe me sakrificën e diasporës shqiptare. Këto komente presidenti Thaçi i ka bërë sot gjatë vizitës...

Dy hotele luksoze në Ulqin Penthouse dhe Pllatinum pronë e bashkëvendësit tonë ju mirëpresin kësaj vere (foto)
02/29/2020
Dy hotele luksoze në Ulqin Penthouse dhe Pllatinum pronë e bashkëvendësit tonë ju mirëpresin kësaj vere (foto)

Dy hotele luksoze në Ulqin Penthouse dhe Pllatinum pronë e bashkëvendësit tonë ju mirëpresin kësaj vere (foto)

Këtë verë në Ulqin mund ta kaloni në plazh dhe ambiente super luksoze pronë e bashkëvendësit tonë Allen Prelvukaj. Dy hotelet luksoze te plazha e madhe Penthouse dhe Pllatinum dhe plazha private Paradisse janë garnc se pa mëdyshja nuk gaboni nëse i përzgjidhni si vend te preferuar tuaji...

Njihuni me shqiptarin nga Mali i Zi, që i këshillon amerikanët si t’i shumojnë milionat e tyre (Video)
02/29/2020
Njihuni me shqiptarin nga Mali i Zi, që i këshillon amerikanët si t’i shumojnë milionat e tyre (Video)

Njihuni me shqiptarin nga Mali i Zi, që i këshillon amerikanët si t’i shumojnë milionat e tyre (Video)

Një emër i suksesshëm shqiptar në Nju Jork është edhe Zaim Hajdari, shqiptar me prejardhje nga Kraja në Mal të Zi. Ai është ekonomist dhe menaxhon kompaninë Hajdari Group, kompani e cila u jep konsulta qytetarëve amerikanë se ku është më së miri për ta të investojnë kursimet. Me ...

Promovimi dhe mbrojtja e të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi
02/29/2020
Promovimi dhe mbrojtja e të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi

Promovimi dhe mbrojtja e të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi

Dje dhe sot Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Malin e Zi, organizoj modulin e II të puntorisë trajnuese në Tuz: Dje dhe sot Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Malin e Zi, organizoj modulin e II të puntorisë trajnuese në Tuz:” Promovimi dhe mbrojtja e të drejtave të shqiptarëve n....

Kisha ultranacionaliste Serbe vazhdoj edhe sot me protesta në Mal të Zi (video)
02/29/2020
Kisha ultranacionaliste Serbe vazhdoj edhe sot me protesta në Mal të Zi (video)

Kisha ultranacionaliste Serbe vazhdoj edhe sot me protesta në Mal të Zi (video)

Me mijëra serbë në Mal të Zi, nën drejtimin e zyrtarëve të Kishës Ortodokse Serbe, kanë protestuar sot në kryeqytetin e vendit. Protestuesit u drejtuan nga Metropoliti Amfilohije, kreu i Kishës Ortodokse Ukrainase që është besnik i patriarkatit në Moskë. Presidenti malazez, Milo Gjuk...

02/29/2020

Dielli po shkëlqen në boren Vuthajve sot. Vend ku gjenë qetësin shpirtërore. (Video)
29 Shkurt 2020

Kompania franceze u pagua 28 mijë euro në muaj për shërbime që kryhen me një kërkim në Google
02/29/2020
Kompania franceze u pagua 28 mijë euro në muaj për shërbime që kryhen me një kërkim në Google

Kompania franceze u pagua 28 mijë euro në muaj për shërbime që kryhen me një kërkim në Google

Një raport i brendshëm i Ministrisë së Integrimit Evropian (MIE), që tashmë i ka shkuar edhe Zyrës së Kryeministrit, shpalos detaje për një kontratë tjetër të madhe të nënshkruar nga ish-ministrja Dhurata Hoxha në vitin 2019. Në mesin dy kontratave të mëdha për lobim që u nënsh...

02/29/2020
Qerim Kelmendi në trevjetorin e rënies së bashkëluftëtarit

Video pamje nga programi dokumentar i RTK-se : Qerim Kelmendi në trevjetorin e rënies së bashkëluftëtarit Adrian Krasniqi
Vëllezërit Kelmendi janë me origjine nga fshati Vuthajt të vëllazërisë Bruçaj . Qerimi i ndier ishte bashkëluftëtar i orëve të para të personaliteteve me te shquara te UCK-se, te ilir Konushevcit e Adrian Krasniqit,
Ndërkaq sot më 29 Shkurt 2020 po i ipet lamtumira e fundit luftëtarit te lirisë në kompleksin Memorial të dëshmorëve në Gllogjan .

02/29/2020

Plava ne mengjesin e sotem e ftohet dhe e bukur me pejsazhin dimeror .

video: Xhevdet Vuçetaj

Gjukanoviq akuzon Serbinë dhe Rusinë se po provojnë ta shkatërrojnë Malin e Zi
02/28/2020
Gjukanoviq akuzon Serbinë dhe Rusinë se po provojnë ta shkatërrojnë Malin e Zi

Gjukanoviq akuzon Serbinë dhe Rusinë se po provojnë ta shkatërrojnë Malin e Zi

Presidenti i Malit të Zi ka akuzuar Serbinë dhe Rusinë për shfrytëzim të Kishës ortodokse serbe për të minuar qeverinë pro-Perëndimore të vendit të tij derisa e njëjta kërkon anëtarësimin në BE. Millo Gjukanoviq tha se një sërë tubimesh kundër një ligji të feve të cilat kan....

‘New York Times’ shkruar për statujën e kampiones Majlinda Kelmendi
02/28/2020
‘New York Times’ shkruar për statujën e kampiones Majlinda Kelmendi

‘New York Times’ shkruar për statujën e kampiones Majlinda Kelmendi

Mediumi prestigjioz ‘New York Times’ ka shkruar për kampionen Majlinda Kelmendin dhe zbulimin e statujës së saj. Zbulimi i statujës është bërë sot në vendlindjen e saj në Pejë. “Majlinda Kelmendit, atletes së parë nga Kosova që fitoi medalje të artë në Lojërat Olimpike, i ës...

Disfata në bisedime pa ja filluar – mëndim politikshkruan:Altin F Kukaj
02/28/2020
Disfata në bisedime pa ja filluar – mëndim politik

Disfata në bisedime pa ja filluar – mëndim politik

shkruan:Altin F Kukaj

Shteti ynë akoma i ri të marr vendime pa koordinim me shtetet aleate, mund të pësoj humbje të mëdha në bisedimet e ardhshme edhe pse marrëdhëniet e mbrëndshme siç po duket po ecin në drejtimin e duhur. Kosova gjatë muajit shkurt e krijoi një qeveri të re. Qeveria në krye me Albin Kur...

NJOFTIM NGA OVL UÇK PEJËAgjenda për varrimin e Luftëtarit të orëve të para të UÇK-së, Qerim Kelmendi - DemaE shtunë 29 s...
02/28/2020

NJOFTIM NGA OVL UÇK PEJË

Agjenda për varrimin e Luftëtarit të orëve të para të UÇK-së, Qerim Kelmendi - Dema

E shtunë 29 shkurt
Ora 13:00-14:00 Homazhe në qendër të qytetit Pejë (sheshi Shkelzen Haradinaj)
Ora 15:00 Ceremonia e varrimit në Kompleksin Memorial në Gllogjan

Këshilli Organizues - OVL UÇK DUKAGJIN

Publikohen fakte për keqpërdorimin e miliona euro në RTK, djali i Mentor Shales 9 vjeçar merr 16 mijë euro në muaj
02/28/2020
Publikohen fakte për keqpërdorimin e miliona euro në RTK, djali i Mentor Shales 9 vjeçar merr 16 mijë euro në muaj

Publikohen fakte për keqpërdorimin e miliona euro në RTK, djali i Mentor Shales 9 vjeçar merr 16 mijë euro në muaj

Kanë filluar të qarkullojnë akuza të rënda për ish-menaxhmentine Radio Televizionit të Kosovës (RTK). Drin Zatriqi, një emër i njohur nga fusha e show biz-it (ish menaxher i shumë yjeve të muzikës), ka publikuar një varg faktesh të cilat flasin shumë për udhëheqësit e këtij insti...

Blerim Latifi flet për aksionet e para të Qerim Kelmendit, ja cilin stacion famëkeq policor e sulmoi, Kelmendi i shkoi n...
02/27/2020
Blerim Latifi flet për aksionet e para të Qerim Kelmendit, ja cilin stacion famëkeq policor e sulmoi, Kelmendi i shkoi në ndihmë edhe Adem Jasharit

Blerim Latifi flet për aksionet e para të Qerim Kelmendit, ja cilin stacion famëkeq policor e sulmoi, Kelmendi i shkoi në ndihmë edhe Adem Jasharit

Profesori universitar, filozofi Blerim Latifi ka folur për Qerim Kelmendin, ish-ushtarin e UÇK-së, i cili u vra mbrëmë pas mesnatës dhe u dogj pastaj në veturën e tij. Latifi, përmes një shkrimi në Facebook, ka treguar për aksionet e para të Kelmendit që i ndërmorri ndaj forcave polic...

Për vrasjen e vëllait reagon veprimtari Ibrahim Kelmendi
02/27/2020
Për vrasjen e vëllait reagon veprimtari Ibrahim Kelmendi

Për vrasjen e vëllait reagon veprimtari Ibrahim Kelmendi

Veprimtari, vëllai i Qerim Kelmendit i cili u vra mbrëmë në mesnatë, Ibrahim Kelmendi përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook” ka shkruar disa fjalë për këtë vrasje. “Ngushëllime bashkëshortes, vajzës, motrave, vëllezërve, bashkëveprimtarëve, bashkëluftëtarëv...

Vrasje makabre në Pejë: Vritet Qerim Kelmendi ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës
02/27/2020
Vrasje makabre në Pejë: Vritet Qerim Kelmendi ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Vrasje makabre në Pejë: Vritet Qerim Kelmendi ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm, u gjet i vrarë në veturën e tij, në fshatin Zahaq të Pejës, ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Qerim Kelmendi. Familjarët e tij ka deklaruar se atë e vranë për shkak të mendimeve që hapur i jepte për UDB-në dhe kritikave ...

VUÇIQ: PAS HEQJES SË TAKSËS SERBISË DO T`I DUHET TA NJOHË KOSOVËN
02/27/2020
VUÇIQ: PAS HEQJES SË TAKSËS SERBISË DO T`I DUHET TA NJOHË KOSOVËN

VUÇIQ: PAS HEQJES SË TAKSËS SERBISË DO T`I DUHET TA NJOHË KOSOVËN

Është vetëm çështje kohe para se Serbisë do t’i duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës, de fakto apo de jure. Kështu është shprehur presidenti i Serbisë, Alleksandar Vuçiq, gjatë një interviste dhënë një televizioni serb O2. Këto deklarata të Vuçiqit erdhën menjëherë pas njo...

Nimanbegu për Valdanosin: Qeveria nuk i është përmbajtur marrëveshjes. Do të inicojmë ndryshimin e ligjit
02/26/2020
Nimanbegu për Valdanosin: Qeveria nuk i është përmbajtur marrëveshjes. Do të inicojmë ndryshimin e ligjit

Nimanbegu për Valdanosin: Qeveria nuk i është përmbajtur marrëveshjes. Do të inicojmë ndryshimin e ligjit

Deputeti i vetëm i subjekteve shqiptare në Kuvendin e Malit të Zi, Genci Nimanbegu, tha për TV Teuta se procedura e kthimit të ullishtës së Valdanosit ndodhet në Kadastrën e shtetit, por megjithë zotimin e marrë nga ana e Qeverisë aktuale, gjërat nuk janë duke shkuar sipas marrëveshje...

Vdes në moshën 99 vjeçare Nexhmije Hoxha
02/26/2020
Vdes në moshën 99 vjeçare Nexhmije Hoxha

Vdes në moshën 99 vjeçare Nexhmije Hoxha

Vdes në moshën 99 vjeçare gruaja e ish-diktatorit Enver Hoxha, Nexhmije Hoxha. Ajo i kishte vënë detyrë vetes të mbronte Enver Hoxhën dhe diktaturën e tij deri në fund të jetës. Ajo lindi në Manastir më 8 shkurt 1921. Nexhmije Hoxha u martua me Enver Hoxhën në janar të vitit 1945. A...

Kapet një ton kokainë, arrestohet shtetasi i Malit të Zi
02/26/2020
Kapet një ton kokainë, arrestohet shtetasi i Malit të Zi

Kapet një ton kokainë, arrestohet shtetasi i Malit të Zi

Një ton kokainë u kap në anijen Ares të Venezuelës dhe u arrestua shtetasi i Malit të Zi, njofton  Drejtoria e Policisë malazeze. “Në një hetim dhe vëzhgim ndërkombëtar disa mujor i iniciuar nga policia malazeze, së bashku me homologët e tyre nga Britania e Madhe, Serbia, Hollanda d...

02/26/2020

Vizitoni Plavë Gucinë !

Një ditë do të zgjoheni dhe nuk do të ketë më kohë për të bërë gjëra që keni dashur gjithmonë- (Paulo Coelho)
Andaj bëni atë tani, ejani dhe vizitoni Plavë & Gucinë

video: Alex Selimaj

KKSH: Trajnimi i dytë për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi
02/25/2020
“PROMOVIMI DHE MBROJTJA E TË DREJTAVE TË SHQIPTARËVE NË MAL TË ZI”, Punëtoria II

KKSH: Trajnimi i dytë për mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi

Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi organizon trajnimin “PROMOVIMI DHE MBROJTJA E TË DREJTAVE TË SHQIPTARËVE NË MAL TË ZI”. Trajnimi për ngritjen e kapaciteteve, në sferën e promovimit dhe mbrojtjes së të drejtave të shqiptarëve në Mal të Zi, i përberë nga disa tema...

Nëpër qytete anembanë Malit të Zi të enjtave dhe të dielave organizohen rite e ceremoni kishtare në shenjë proteste kund...
02/25/2020
NËNKRYETARI I KOMUNËS SĒ PLAVËS DHE FUNKCIONAR I PSD-së ÇDO TË ENJTE E TË DIELË SHKON NË CEREMONI FETARE

Nëpër qytete anembanë Malit të Zi të enjtave dhe të dielave organizohen rite e ceremoni kishtare në shenjë proteste kundër Ligjit të miratuar mbi Liritë Fetare.

Plavë-Nëkryetari i komunës së Plavës dhe nënkryetari i Këshillit Komunal të SD-it (Partia Social Demoktrate e cila udheheq në Plavë) në këtë qytet dr.Bazho Stijoviq çdo të enjtë e të dielë merr pjesë në ceremoni kishtare . Këtë gjë e dëshmon edhe fotoja në të cilën shihet ...

Shqipëria hap Konsullatë në Strugë
02/25/2020
Shqipëria hap Konsullatë në Strugë

Shqipëria hap Konsullatë në Strugë

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Gent Cakaj ka thënë se Këshilli i Ministrave të Shqipërisë ka marrë vendim për çeljen e Konsullatës së Përgjithshme në Strugë, të Maqedonisë së  Veriut. Lajmin ai e ka bërë të ditur me anë të një postimi ...

Përfaqësuesit e Këshillit parlamentar për marrëdhënie me jashtë të Shqipërisë, qëndruan dje për vizitë në Mal të Zi
02/25/2020
Marrëdhëniet në mes Shqipërisë dhe Malit të Zi janë shembull

Përfaqësuesit e Këshillit parlamentar për marrëdhënie me jashtë të Shqipërisë, qëndruan dje për vizitë në Mal të Zi

Përfaqësuesit e Këshillit parlamentar për marrëdhënie me jashtë të Shqipërisë, qëndruan dje për vizitë në Mal të Zi ku u takuan me homologët e tyre , si dhe zyrtarët më të lartë të Kuvendit. Në takimin në mes kryeparlamentarit Brajoviq dhe kryetares së këshillit, Mimi Kodhel...

Ministria e arsimit e Malit të Zi:Shkollat të mos organizojnë udhëtime në Itali
02/25/2020
Ministria e arsimit e Malit të Zi:Shkollat të mos organizojnë udhëtime në Itali

Ministria e arsimit e Malit të Zi:Shkollat të mos organizojnë udhëtime në Itali

Ministria e arsimit t Malit të Zi u ka dërguar komunikatë të gjithë institucioneve arsimore në vend që të mos organizojnë udhëtime në Itali deri sa të normalizohet gjendja me situatln e krijuar epidemike. Në lidhje me këtë ministria në koordinim me institucionet shëndetësore do të...

Miremengjesi nga Vuthajt permes syrit te kameres . Ora 7:3025 Shkurt 2020
02/25/2020

Miremengjesi nga Vuthajt permes syrit te kameres . Ora 7:30
25 Shkurt 2020

Fermerët nga Istogu i qetësojnë bagëtitë me muzikë (RTK video)
02/24/2020
Fermerët nga Istogu i qetësojnë bagëtitë me muzikë (RTK video)

Fermerët nga Istogu i qetësojnë bagëtitë me muzikë (RTK video)

Fermerët nga fshati Vrell e Istogut kanë zgjedhur që kafshëve në fermë t’u lëshojnë muzikë. Krejt kjo sipas tyre pasi që muzika i qetëson bagëtitë. Fermeri, Sylë Vuthaj thotë se këshillën e tij për t’i lëshuar muzikë bagëtive e ka marrë nga axha i tij që ka punuar si ferme...

Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka
02/22/2020
Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka

Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka

Lidhur me çështjen e (mos) njohjes nga Xhamajka, erdhi edhe reagimi i ambasadores së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku. Deri sot, Çitaku nuk është deklaruar rreth kësaj teme, ndonëse u akuzua se s’dha informacion të vërtetë. Megjithatë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi pretendoi se l...

MEDIET MALAZEZE: KONFISKOHEN 100 EMBLEMA IPA, I PËRZIER KONSULLI RUS
02/22/2020
MEDIET MALAZEZE: KONFISKOHEN 100 EMBLEMA IPA, I PËRZIER KONSULLI RUS

MEDIET MALAZEZE: KONFISKOHEN 100 EMBLEMA IPA, I PËRZIER KONSULLI RUS

Policia kufitare malazeze ka gjetur dhe ka konfiskuar 100 emblema të rrejshme të Asociacionit Ndërkombëtar të Policisë (IPA). Emblemat janë transportuar në mënyrë të paligjshme në Mal të Zi dhe ato, siç dyshohet, është dashur t’i marrë konsulli i nderit rus Borivoje Gjukiq. Të m....

“Nusja e Xhamajkës” i ka fajet!/shkruar nga: Adem Breznica, gazetar i pavarur/
02/21/2020
“Nusja e Xhamajkës” i ka fajet!

“Nusja e Xhamajkës” i ka fajet!

/shkruar nga: Adem Breznica, gazetar i pavarur/

Sistemi patriarkal i organizimit shoqërorë ka qenë dominantë në gjithë historinë e shoqërisë njerëzore. Madje edhe periudha e bredhjes para-bujqësore, që shkenca i referohet si matriarkat, në bazë të hulumtimeve të fundit, del të jetë kontestuese për dominimin apo sundimin eventua...

Qeveria e Malit të Zi: KARANTINA PËR KORONAVIRUS NDOSHTA NË ULQIN – REAGOJNË PARTIT POLITIKE
02/21/2020
Qeveria e Malit të Zi: KARANTINA PËR KORONAVIRUS NDOSHTA NË ULQIN – REAGOJNË PARTIT POLITIKE

Qeveria e Malit të Zi: KARANTINA PËR KORONAVIRUS NDOSHTA NË ULQIN – REAGOJNË PARTIT POLITIKE

Qeveria e Malit të Zi po shqyrton disa lokacione të cilët mund të jenë karantinë në rast të përhapjes masovike të korona virusit, shkruan “Vijesti”. Siç thuhet, njëri nga lokacionet në këto plane është ish reparti ushtarak në Zogaj. Nga Instituti për shëndetin publik theksojn....

Vihet në funksion autobusi donacion nga Fondacioni Plavë Guci për shkollaret në vendlindje (foto)
02/21/2020
Vihet në funksion autobusi donacion nga Fondacioni Plavë Guci për shkollaret në vendlindje (foto)

Vihet në funksion autobusi donacion nga Fondacioni Plavë Guci për shkollaret në vendlindje (foto)

Përmes një postimi në faqen zyrtare në fb të shoqatës Plavë – Guciase në SHBA e njohur me emrin zyrtar Fondacioni Plavë Guci, njoftohet se autobusi i blerë nga diaspora përmes një fushate kotributdhenese të organizuar nga Fondacioni Plavë Guci për shkollarët e vegjël në vendlindj...

Alternativa: Zgjedhjet lokale në Guci, shqiptarët duhet t’i zënë të bashkuar
02/20/2020
Alternativa: Zgjedhjet lokale në Guci, shqiptarët duhet t’i zënë të bashkuar

Alternativa: Zgjedhjet lokale në Guci, shqiptarët duhet t’i zënë të bashkuar

SHQIPTARËT DUHET TË BASHKOHËN Kryesia e Alternativës Shqiptare, e kryesuar nga kryetari Nik Gjeloshaj, sot me datën 20 shkurt, në Tuz mbajti mbledhjen e radhës! Në takim u diskutuan shumë çështje të rëndësishme, me fokus të veçantë në bashkëveprimin e subjekteve nacionale, për pr...

Xhamajka njeh Pavarësinë e Kosovës
02/20/2020
Xhamajka njeh Pavarësinë e Kosovës

Xhamajka njeh Pavarësinë e Kosovës

Shteti i Xhamajkës, ka njohur Pavarësinë e Kosovës. Këtë e ka bërë të ditur presidenti i vendit Hashim Thaçi, përmes një shkrimi në Twitter. haçi ka thënë se ambasadorja e Kosovës në New York, ia ka kumtuar lajmin. “Xhamajka e ka njohur Pavarësinë e Kosovës, si shtet sovran dh...

Asgjë konkrete edhe pas nëntë viteve nga nënshkrimi i marrëveshjes për pikën kufitare Qafë Vranicë – Plavë,  nyje kjo je...
02/20/2020
Asgjë konkrete edhe pas nëntë viteve nga nënshkrimi i marrëveshjes për pikën kufitare Qafë Vranicë – Plavë, nyje kjo jetike për këtë pjesë të Shqipërisë natyrale

Asgjë konkrete edhe pas nëntë viteve nga nënshkrimi i marrëveshjes për pikën kufitare Qafë Vranicë – Plavë, nyje kjo jetike për këtë pjesë të Shqipërisë natyrale

(Shpërndajeni që ta shohin pushtetarët në Tiranë se sa po bëjnë për këtë pjesë të atdheut)

Nga Plava në Gjakovë përmes Rozhajes sot duhet kaluar 153 kilometra me rrugën Qafë Vranicë – Plavë vetëm 86 pre të arritur në Gjakovë Nëse hulumton për këtë pikëkalim kufitar Qafë Vranicë – Plavë përpos marrëveshjes të bërë në vitin 2011  në mes Shqipërisë dhe Malit ...

Address

3049 Hull Ave A
Bronx, NY
10467

Opening Hours

Monday 09:00 - 17:00
Tuesday 09:00 - 17:00
Wednesday 09:00 - 17:00
Thursday 09:00 - 17:00
Friday 09:00 - 17:00

Telephone

(914) 439-5798

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Plava e Gucia Sot posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Plava e Gucia Sot:

Videos

Në shërbim të plave-guciasve në mbar globin , kudo që gjendën ata. Ne u jemi mirënjohës për përkrahjen tuaj të vazhdueshme, etika profesionalizmi dhe korrektësia janë parime thelbësore dhe mision i redaksisë tonë.

Nearby media companies


Comments

Qëndrim Çerkini - Qysh bre Tomë V. Gashi ti ? Kriza jone nuk eshte materiale;eshte ekzistenciale dhe shpirtrore. Ti s’ki krize materiale ti ki krize shpirtrore. a edi bre Tome qysh t’simpatizojsha kur folshe per rastin e Astritit. Besimin e kisha qe vec ti edhe kerkush tjeter ket’ rast ska me zbardhe . Qysh bre Tome ? Pak po t’doket zi vend tonin vec edhe me t’dal pune me lypesit a? T’ulun n’Token e Zotit per buken e gojes . Tom erdha prej punes nji scroll facebokut, pash Mixha dhunon te mituren me probleme psiqike. Nji Prof. qe hala ka mendime patriarkale per femrate si natyre . Pak para disa diteve nji edukatore qe perdore dhune me Femijet o Tom. E n’fund tgjeta edhe ty me nji video tu i ra shkelem pareve te nji lypsi a ? Prandaj problemet personale ne raport me te tjeret ngjasojne gjithmone me problemet shoqerore edhe ti me ra pre e tyne a ? Durte ne zjerm’ i kisha shti i paftyre. Hajt tash kallxona qysh u ndjeve kur iu rae’ shkelem pareve ? A u knaqe a mos ndjeve edhe naj fluture n’bark? Qka t’permbushi bre ? Qka menove ato momente? Ato pare bre Tom nuk jane t’vjedhuna as pi haraqit amo as prej njerzeve si ti sjon as pare prej atyne avokateve qe bojn pazare qikaq pare n’konto pastaj flasim. A edi prej kujt jan’ mbledh prej njerzve t’paket qe na kan’ met me zemer t’mire e ti na perbuze krejtve me ket’ gjest. A spo she edhe ti si une Facebook. Cdo dite njerzit kerkojne pare per femijet e tyne. Qe mujn me vdek vec per 100,000€ se na skem kriju hala sistem te mirefillet n’ket’ dreq veni tem qe po merr jet’ cdo dite . Tom ti e din masmiri se si bahen pazaret ne Drejtesine E Kosoves bre . Kshtu qe njeri ka 1001 arsyje pse me kan’ qaty amo ti se ki as edhe nji arsyje me reagu qashtu. Nuk po m’intereson hic puna qysh ka ardh deri qaty ti ki me dal me kerku falje edhe jo asi cfare dini ju Avokatet po direkte . Se po msoheni me luksin qe ua kemi kriju na e masnej pe merrni si te mireqen. Kjo e drejta per te pasur gjithmone te drejt vec pse jam VIP po mbyllet ne vete si nje lloj flluske narciziste e ti ski drejt me u sill me nji qytetare qashtu e as punen e inspeksionit t’nates me e lu. Ti e di qe vendimet te marra bazuare ne intuiten emocionale pa ndihmen e arsyjes pak a shume te qojne per lesh kjo sot te qoje per lesh ty . Dhimbja eshte mjeti ma efikas qe na nxite me vepru e sot e pash un’ sa ki dhimt’ ti per njerzit me veprimin tân’ . Tome ty s’te ka mbet njerzillak, ty ta nxen’ udhen ai e une qe punoje hala ma shume e ti na nxen’ udhen popullit me ksi gjestesh rrugaçi !
Damir Topi - Ko su Bošnjani?Gdje ste bili prije?Odakle ste došli?Gdje ste prije"Turaka"?Zašto ste odbacili vjeru svojih pradjedova?Zašto ste se odrekli srpstva?Zašto ste se odrekli hrvatstva?Ako niste srbi ili hrvati zašto govorite našim jezikom?Zašto koristite "hrisćanski" simbol Ljiljan koji je simbol Nemanjića?Bosna je srpska zemlja?Bosna je hrvatska zemlja?Pitanja i "argumenti" koji svaki dan dolaze u moj "inbox".. Ko su Bošnjani? Bošnjani su autentični narod Balkana koji živi na ovim prostorima hiljade godina u nazad.Potomci prvog naroda na Balkanu i jedna od najstarijih u cijeloj Evropi.Historija,Tradicija,Mitologija,Simbolika,Jezik,Kultura, Arheologija i Genetika je ovo već dokazala. Gdje ste bili prije? Još iz vremena Rimskog carstva ova zemlja je nosila ime Bassania,Basana,,Bossna,Bosona,Bossena,Bosanius,Bosnae,Bosna itd..Sve zavisi kojim jezikom je govorio onaj ko je zapisivo ime.Za vrijeme tkz Grčke civilizacije,"ilirska" plemena i gradovi su nosili naziv BASSANIA.Bassan-as na staro "ilirskom" jeziku znači zemlja vode ili rijeka.Ovdje smo uvijek i bili za razliku od drugih. Odakle ste došli? Nismo došli već smo bili ovdje.Od kako se historija piše naš narod živi na ovim prostorima.Steći to potvrdjuju koji nisu pravljeni u srednjem vijeku već stari hiljade godina.Starost narod se vidi po nošnji,mitologiji,kulturi,tradiciji,ali i po simbolima ovog naroda.Vidi se po različitim vjerama starim i po šamanizmu. Gdje ste bili prije Turaka? Vladali i živjeli u zemljama kojim vi danas nazivate "svojim"..Prije Osmanlija ovdje je bila Kraljevina Bosna. Zašto ste odbacili vjeru svojih pradjedova? Vjera naroda se mjenja kroz historiju.Prije su vjerovali u boga vode Bindu,u boga bika Tur,u boga šume Vidasusa,u Boa,En,Anzotika i još hiljadu drugih.Prije toga su vjerovali u kultove Velike Majke,Diane,Žabe,Zmaja,Zmije i tako dalje.Onda su vjerovali u Mithras i razne rimske verzije bogova Jupitera,Marsa,i šta je znam sve.Onda su vjerovali u Bogumilstvo,Crkvu Bosansku,Katoličanstvo,Islam,Pravoslavlje,pa čak neki danas vjeruju u Budizam i Hinduizam.Neki ne vjeruju u Boga.Da li su Srbi postojali PRIJE pravoslavlja?Ako jesu zašto ste odbacili vjeru svojih djedova i ako niste čemu onda rasprava ova?Ako niste znači niste stari narod ovdje i kraj debate?Isto tako i za Hrvate? Zašto ste se odrekli srpstva? Kako da se odreknemo nečeg što nikad nismo bili?Srbin prvi se u Bosni pojavljuje prije 100 i kusur godina.Nakon okupacije Bosne od strane Austrije, prije toga ovdje niste postojali.To ti govore manastiri u Bosni.Ovdje su Vlasi bili sve dok nije počela propaganda iz Srbije da pretvori Vlahe u Srbe prekonoći.Za to postoje vaši dokumenti a ne moji.Kako ste plaćali Vlasima da se izjašnjavaju Srbima i kako ste djecu u školama nagradjivali svaki put kad bi odgovorili da su srbi umjesto vlasi.Šta je Srbin?Serv staro latinska riječ koja znači sluga ili rob.Vi ste narod koji je prvi put došo na ove prostore u 7mom stoljeću i naselili staru zemlju našu ARŠA.Protjerali ste narod moj i preimenovali zemlju u Raška.I tad je većinom stanovništvo bilo iz mog naroda ali kroz vrijeme ste pobili,protjerali,slavenizirali,i serbizirali narod.Tvoj stara "srbija" se zvala prije Moezija.Bošnjani koji danas žive u "srbiji" su ostatci tog naroda kojeg ste haman pa uništili na toj teritoriji.Oni nisu otišli iz Bosne i naselili srbiju već su na toj teritoriji daleko prije vas. Zašto ste se odrekli hrvatstva? Hrvati su došli na ove prostore kad i Sorbi sa Karpata.Pleme koje je prije 2500 godina napustilo Perziju odakle ste i krenuli prema Evropi.Čak se zna i ime naroda i regije iz koje ste izašli Hurrvuhe.Darius u svojim zapisima navodi ime regije Harauvatya i narod Harahvait/Harauvati i to 12 puta.Čak se vidi vaše ime kroz regije koje ste prošli da bi došli na Balkan.U Armeniji ste zabilježeni pod imenom Hurravat -Hurrvuhe.Horoouathos u okolini Azova a Horvati na Karpatima da bi postali Hrvati na Balkanu.Došli ste i naselili stari dio Panonije koji ste preimenovali u SLAVoniju ili Sclavonia.Opet moj ste narod zatekli tu kad ste došli.I od 6-7 mog stoljeća protjerivali moj narod i naseljavali svoj.Tako sve do Jadrana. Zašto govorite srpsko hrvatskim jezikom? Mi govorimo Bosanskim jezikom i pisali smo svojim pismom Bosančicom.Bosanski jezik ima i ilirskih,keltskih,germanskih,grčkih,slavenskih,perzijski,arapskih,turskih riječi.Niko ne zna u stvari koliko je Bosanski jezik star niti kad je napravljen.Ono što znamo je da Vuk kad je pravio "prvi srpski rečnik" kopiro ga je iz Bosanskog. Zašto koristite hrisćanski simbol Ljiljan? Ljiljan nije "hrisćanski" simbol već je simbol koji je u Bosni daleko prije i jedne danas vjere.Jedan od najstarijih ljiljana u Bosni je kod Ilidze star preko 2500-3000 godina.Ljiljan ti je simbol pinalne zlijezde ili trećeg oka.Stari Bošnjani su vjerovali da je to ključ života i da se tu nalazi svo znanje svijeta.Sami izgled simbola sporedi ga sa licem svojim i vidjećeš kako izgleda.Ni krst nije simbol "hrisćanski" nego simbol paganski isto što je i polumjesec i zvijezda.Polumjesec i zvijezda je simbol stare vjere Bošnjana u boga bika Tur polumjesec(rogovi) i zvijezda(sunce) simbol života i smrti.Crvenu boju su stari Bošnjani smatrali štitom od zla,magije,i za to je zastava Ilirije i Ilirikuma polumjesec i zvijezda sa crvenom pozadinom. Bosna je zemlja srpska ili hrvatska? Bosna nije srpska zemlja nikad nije ni bila.Bosna nije hrvatska zemlja nije nikad ni bila.Ali i Hrvatska i Srbija su bile zemlje mog naroda.Bosna NIKAD nije bila zemlja jedne vjere.Temelji Bosne su napravljeni na raznim vjerama i kultovima.Nakon invazije naroda na Balkan razna plemena su se povukla u Bosnu.Ti vjeruj u šta hoćeš i ja ću vjerovati u ono što ja hoću.Poštuj sve a čuvaj svoje.Ako nas neko napadne svi ćemo se zajedno boriti da sačuvamo svoj način života i vjerovanja.To je TEMELJ Bosne i to je BOSNA.
.....
Mjeshter per gips me provoj pune 20vjet
TË DALË , KU TË DALË !! Ëndur mbi kalë e zbritur , nga kali Shihja nga lart , n 'rrënxë të një mali Vrapova revan e shpesh , me shpejtësi T 'i kapja vitët , etur , pa u ngi !! Pelegrin , në shekuj , " maratonomak " i ri ! Edhe , pse- të , shpesh , i përsërite ?!! Të ikte " nata " , me vite , prita ! Ëndur mbi vargjet , si pëlhurë e Penelopës Ngadalë , i erdha , qark e qark , gjithë Botës Ëndur , si bleta , ulur mbi petale Ulur mbi letra , me laps e mbi " Kapitale " ! Aty - këtu , pa asnjë pushim Thuase , po nxitoja , për në Vëndin tim ?! Ëndur e ëndur , kurrë i papërtuar ! Të vinte një ditë , t 'na gjënte - zgjuar Zëmra , t 'u nda dysh e t 'u bë copa !! Herë , mbi asfalte e n ' rrugēt me gropa U hodha , mbi pikat e iiii - ve dhe ah- eve ! Të kapja një ditë , Botën e Madhe Kalova , nga Alpet , shkova në Ande Të gjëja dashurinë , dhimbjën e një nàne !! Êndur mbi dete e " magelane " Preka brigje , kapa Oqeane ! Si , Prometeu , dritë i dha lirisë I gjeta , si askund , në brigjet e Arbërisë ! U ënda , mbi zëmra , t ' prekja - dashurinë ! Si , nëna , nanurisur , n 'gji merr - fëminë Ika , u ënda , e , ku nuk shkova , më parë ?! Të më thoshte njëherë nëna: " Udhambarë " ! Doja , të hidhja diku , një " farë " Si , bujku i " etur " , si i " marrë " !! I thoja vetës :" Dalë e ku të dalë " ?! Për ku je nisur e ku do arrish , more djalë?! Me , 08 Gusht 2019 - të Novara Itali Myftar Gjonbalaj. Foto që ruan kujtime vegjelie ,në ato vite të dhimbëshme mergimi , larg trojeve të mia Vuthjane !