Amerika Bulteni

Amerika Bulteni Amerika Bulteni / America Bulletin is a bilingual Turkish/English news reporting, opinion, information site and news aggregating blog, from New York.

Amerika Bülteni, New York merkezli bağımsız bir haber-yorum sitesidir.

UYLUK KEMİĞİNDEN DOĞAN UYGARLIKYıllar önce Antropolog Margaret Mead’a bir öğrencisi, insan türünün kültürde uygarlaşmaya...
05/08/2020

UYLUK KEMİĞİNDEN DOĞAN UYGARLIK

Yıllar önce Antropolog Margaret Mead’a bir öğrencisi, insan türünün kültürde uygarlaşmaya başladığının ilk göstergesinin ne olduğunu sordu. Öğrenci, ‘balık oltası’, ‘taşa şekil verme’, ‘çömlek yapma’ gibi bir yanıt bekliyordu.
Ancak hayır, yanıt bu değildi. Mead, insanın tür olarak uygarlaşmaya başlamasının ilk göstergesinin, ‘kırıldıktan sonra iyileşmiş bir uyluk kemiği’ olduğunu söyleyecekti.
Peki neden kırığı iyileşmiş bir kemik?
Mead, o çağdaki doğal yaşamda, kemiğini kıran hayvanın öldüğüne dikkat çekiyordu. Ayağın kırıksa, tehlikeden kaçamazdın, dere kenarına su içmeye gidemezdin, beslenmek için ava çıkamazdın. Ayağın kırıksa, artık, avlanmaya çıkmış bir canavara yemek etiydin. Hiçbir hayvan, kemiğinin iyileşmesine yetecek kadar uzun süre yaşayamazdı.
İyileşmiş bir uyluk kemiği, başka birinin, zaman ayırarak, yaralı kişinin yanında kaldığının, yarasını sardığının, güvenli bir yere taşıdığının veya iyileşme süresince ona baktığının deliliydi. ‘’Bir başka insana zor zamanında yardımcı olmak, insan uygarlığın başladığı yerdir’’ diye konuşacaktı Mead.

Başkalarının sağlığına, hayatına duyarlı olduğumuzda iyi insan, uygar insan oluruz.
(Forbes dergisinde Remy Blumenfeld’in yazısından Amerika Bülteni tarafından çevrildi)
Fotoğraf: Antropolog Margaret Mead, 1953 yılında Papua Yeni Gine'de bir yerli anne ile sohbet ederken.

Japonya'da Kurabo adlı kimya şirketi, koronavirüs testini 15 dakikada yapabilen kitleri bu ay içinde satışa sunacağını a...
03/13/2020

Japonya'da Kurabo adlı kimya şirketi, koronavirüs testini 15 dakikada yapabilen kitleri bu ay içinde satışa sunacağını açıkladı.
Japonya'da halen koronavirüs test süresi 6 saat.
Yüzde 95 oranında doğru tespit yaptığını belirttiği kitler, Kurabo'nun Çin'deki ortak firmasının tesislerinde üretiliyor. (NHK)

ABD'de yaz saati uygulaması bu sabah saatlerin saat 02:00'de bir saat ileri alınmasıyla başladı. Yaz saatinin başlamasıy...
03/08/2020

ABD'de yaz saati uygulaması bu sabah saatlerin saat 02:00'de bir saat ileri alınmasıyla başladı.
Yaz saatinin başlamasıyla,
New York - İstanbul saat farkı 7,
Chicago - İstanbul saat farkı 8,
Los Angeles - İstanbul saat farkı ise 10 saate geriledi.

Japonya’da Sumo turnuvası, COVID-19 salgını nedeniyle, tarihinde ilk kez seyircisiz başladı. -Sumo güreşçileri birbirler...
03/08/2020

Japonya’da Sumo turnuvası, COVID-19 salgını nedeniyle, tarihinde ilk kez seyircisiz başladı.
-Sumo güreşçileri birbirlerine geleneksel su ikramı yapmıyor.
-Metro trenleri yerine ilk kez özel taksiyle salona geliyorlar.
-15 günlük turnuva, salona girme izni olan bir kişi bile hastalanırsa iptal edilecek.

'Country' müziğin yıldız isimlerinden Garth Brooks, Detroit konserine, Detroit Lions takımının efsane futbolcusu Barry S...
02/29/2020

'Country' müziğin yıldız isimlerinden Garth Brooks, Detroit konserine, Detroit Lions takımının efsane futbolcusu Barry Sanders'ın ünlü 20 numaralı formasıyla çıkınca hayranlarından büyük tepki gördü. Brooks'un Bernie Sanders'ı desteklediğini sanan hayranların tepkisi sosyal medyada alay konusu oldu:

Koronavirüs salgının tetiklediği panik Wall Street’te rekor düşüşe neden oluyor. Dow Jones sanayi endeksi 1200 puan geri...
02/28/2020

Koronavirüs salgının tetiklediği panik Wall Street’te rekor düşüşe neden oluyor. Dow Jones sanayi endeksi 1200 puan gerileyerek, tarihinde bir gündeki en büyük düşüşü yaşadı.

Address

New York, NY
11104

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Amerika Bulteni posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Amerika Bulteni:

Nearby media companies