Shqiptaret ne New York

Shqiptaret ne New York Faqja jonë shërben të ndihmojë sado pak të gjithë Shqiptaret ne shtetin e New York-ut por jo vetem. Duke u mundur te vijmë sa me pranë jush ne ofrimin e informacionit për fusha të ndryshme!
(18)

Faleminderit!

Operating as usual

03/19/2021
03/19/2021

**Employment opportunity****

Estimator for Electrical Company

Westchester

Great opportunity for an experienced estimator in the electrical field to join a successful company based in Westchester. Applicants must have at least five years’ experience in this role, A+ package on offer for successful candidate.

Email: [email protected]

**Tax Preparation**Local Personal and Business Tax Filing Company located in the heart of Woodlawn. Please see the prici...
03/19/2021

**Tax Preparation**

Local Personal and Business Tax Filing Company located in the heart of Woodlawn. Please see the pricing list attached. For more information please contact [email protected] or our office on 914-380-5719.

**Employment opportunity**Driving NannyRyeDRIVING NANNY Mon-Fri 10 am - 7 pm w/ 1 late night per week. $1,100 DOE net fo...
03/19/2021
Abigail Madison Nanny & Household Staffing, Inc.

**Employment opportunity**

Driving Nanny

Rye

DRIVING NANNY Mon-Fri 10 am - 7 pm w/ 1 late night per week. $1,100 DOE net for 47 hours / week. Family can pay $1,200 - $1,300 net / week for a nanny with child related college courses.
* [email protected] * ENERGETIC + LOVING Nanny; gentle discipline, engage kids in art + RUN with kids outside! 2 sweet boys ages 21 month old + 3 years old. FUN NANNY healthy cooking + laundry when boys nap. WWW.AMSTAFFING.BIZ ABIGAIL MADISON NANNY JOBS IN NY, NJ + CT Mention job MA82DD EMAIL: [email protected]

Abigail Madison Nanny & Household Staffing, Inc. is a premiere, licensed and bonded domestic staffing agency located in the NYC Metropolitan Area. For over a decade we have been unwavering in our commitment to provide families with the best candidates and service in the industry. We offer the highes...

03/19/2021

**Employment opportunity**

APPRENTICESHIP OPPORTUNITIES -
Apprentice Carpenter & Apprentice Painter

High end construction firm with Manhattan based clientele looking to hire and train for the following positions:

You have a positive attitude, attention to detail and willingness to learn.

Please call Frank at 914-447-1347 to apply.

Ligjvënësit në Dhomën e Përfaqësuesve të Enjten kaluan dy projektligje që do të krijonin shtigje drejt shtetësisë ose st...
03/19/2021
House passes two immigration bills that would establish path to citizenship for millions

Ligjvënësit në Dhomën e Përfaqësuesve të Enjten kaluan dy projektligje që do të krijonin shtigje drejt shtetësisë ose statusit ligjor për miliona emigrantë të padokumentuar, përfshirë ata që u sollën në mënyrë të paligjshme vendit si fëmijë dhe punëtorë në sektorin e bujqësisë.

Legjislacioni u miratua kryesisht përgjatë vijave partiake, me Demokratët në favor dhe Republikanët kundër.

Faturat janë më të ngushta se paketa gjithëpërfshirëse e imigracionit e prezantuar në shkurt me mbështetjen e Presidentit Joe Biden. Edhe kështu, ata përballen me një rrugë të përpjetë për të kaluar në Senat, ku 10 Republikanëve do t'u kërkohet të votojnë me çdo Demokrat në mënyrë që t'i miratojnë ata.

Një marrëveshje dypalëshe mbi imigracionin - një përparësi kryesore për administratën e Biden - ka qenë e komplikuar nga ngjarjet e fundit. Republikanët kanë kapur një rritje të të miturve të pashoqëruar të cilët janë kapur në kufirin SHBA-Meksikë në mënyrë që të bëjnë presion për zbatimin më të ashpër të imigracionit.

Rreth 4,500 fëmijë janë nën kujdestarinë e Doganave dhe Mbrojtjes së Kufirit, shumica e të cilave ndodhen në një strukturë në Donna, Texas, tha të enjten një zyrtar i administratës. Nën Biden, më shumë fëmijë të pashoqëruar po lejohen në SHBA sesa nën Trump, administrata e të cilit dëboi shpejt të miturit që kërkonin hyrjen në vend.

Në një intervistë televizive në ABC të martën, Biden tha: "Unë mund të them shumë qartë: Mos vini", duke shtuar se "ne jemi në proces të vendosjes, mos u largoni nga qyteti ose qyteti ose komuniteti juaj. ”

Administrata i ka bërë thirrje Agjencisë Federale të Menaxhimit të Emergjencave për të ndihmuar strehimin dhe transferimin e të miturve në ambiente më njerëzore, ndërsa refuzon ta quajë situatën një "krizë" ose "emergjence". Gjatë një telefonate me gazetarët të Mërkurën, një zyrtar i administratës pa emër tha se problemi i parapriu administratës së Biden dhe tha se legjislacioni ishte i nevojshëm për ta adresuar atë.

“Kjo është një përpjekje e tërë qeveritare. Ne jemi duke e menaxhuar situatën tani, por do të duhet kohë për të riparuar dëmin që është bërë, "tha zyrtari. "Ne gjithashtu duhet të punojmë me Kongresin për të miratuar një projekt-ligj të imigracionit, që na jep ligje më të ndjeshme për t'u zbatuar dhe zbatuar."

Dy projektligjet që kaluan të Enjten janë Akti i ëndrrave dhe Premtimeve Amerikane dhe Akti i Modernizimit të Fuqisë Punëtore në Fermë.

E para do të vlente kryesisht për ata emigrantë, të njohur si ëndërrimtarë, të cilët mbrohen nën programin e veprimit të shtyrë për arritjet e fëmijërisë të ish-presidentit Barack Obama 2012. Rreth 2.5 milion njerëz që mbërritën në SH.B.A. si fëmijë do të kishin të drejtë për një rrugë drejt shtetësisë sipas ligjit, sipas autorëve të tij.

Akti u miratua 228-197, me nëntë republikanë që u bashkuan demokratëve në favor të legjislacionit.

Projekt-ligji i dytë do të siguronte një rrugë drejt statusit ligjor për punëtorët e fermave të cilët janë në vend në mënyrë të paligjshme, vlerësohet të jetë të paktën gjysma e 2.4 milion punëtorëve në sektor. Disa punëtorë bujqësorë do të lejohen të fitojnë një karton të gjelbër nëse paguajnë një gjobë dhe qëndrojnë në industri për katër deri në tetë vjet shtesë, varësisht nga sa kohë kishin bërë tashmë punë në fermë.

Kaloi 247-174, me 30 republikanë në favor dhe një demokrat kundër.

Faturat nuk janë aq thelbësore sa plani i imigracionit i Biden, Akti i Shtetësisë së SHBA i vitit 2021, i cili do të kishte krijuar një rrugë drejt shtetësisë për shumicën e 11 milion emigrantëve të padokumentuar në Shtetet e Bashkuara. Drejtuesit demokratë dhe republikanë kanë thënë ditët e fundit se një propozim i tillë gjithëpërfshirës nuk do të kishte praktikisht asnjë shans për të fituar mbështetje dypartiake.

"Unë nuk shoh një mjet për ta arritur atë," i tha CNN senatori Dick Durbin, D-Ill., Kamxhiku i shumicës. "E dua atë. Unë mendoj se kemi shumë më tepër të ngjarë të merremi me elemente diskrete. ”

Senatori Lindsey Graham, R-S.C., Një udhëheqës i politikës së imigracionit në Senat, tha të hënën se "Do të jetë me të vërtetë e vështirë të bësh një projekt-ligj dypartiak për çdo gjë që ka një përbërës legalizimi derisa të ndalosh rrjedhën."

Shtëpia e Bardhë mbështeti zyrtarisht të dy projektligjet të enjten herët në deklarata që gjithashtu u bën thirrje ligjvënësve të ecin përpara me Aktin e Shtetësisë.

House lawmakers passed two bills that would create a path to citizenship for millions of undocumented immigrants. Their fate in the Senate is unclear.

03/19/2021
Pershendetje! Kush nga pasticerit po kerkon dekorues tortash ose pasticier! Ju  lutem te kontaktojne kete numer telefoni...
03/19/2021

Pershendetje!
Kush nga pasticerit po kerkon dekorues tortash ose pasticier!
Ju lutem te kontaktojne kete numer telefonit +1 (201) 972-0404 Faleminderit!

03/19/2021
Public Prep is hosting a webinar exclusively for educators, "Rigor & Joyful Learning: Our Dynamic Approach to Culturally...
03/19/2021
Public Prep Network Presents: Rigor and Joyful Learning

Public Prep is hosting a webinar exclusively for educators, "Rigor & Joyful Learning: Our Dynamic Approach to Culturally Responsive Teaching, Social-Emotional Learning, & Professional Growth."

With so much going on in the world around us, it is crucial that our schools do their part to ensure holistic safety & wellness for all, in addition to achieving set goals & results for all. Public Preparatory Network stays true to the commitment of joy and rigor for its scholars and teachers.

Registration link: https://publicprep-rigorandjoyfullearningwebinar.eventbrite.com

When: Thursday, April 1st, 2021
5 - 6 pm est.

Where: Zoom

Register now to engage with us and learn more. We look forward to seeing you there!

Join Public Prep's webinar to learn our dynamic approach to Culturally Responsive Teaching, Social Emotional Learning & Professional Growth!

03/19/2021
***I HAVE NO FURTHER INFORMATION EMAIL PERSON LISTED***Are you a displaced homemaker looking to enter the workforce? Joi...
03/19/2021

***I HAVE NO FURTHER INFORMATION EMAIL PERSON LISTED***

Are you a displaced homemaker looking to enter the workforce? Join Westchester Community College's free remote program that teaches computer skills (including Microsoft Word, Excel, and Outlook), resume writing, job search, and video interviewing strategies.
To participate in this free program, you must be unemployed as well as be divorced, widowed or a single parent, or have an unemployed spouse, or have left the workforce to care for a family member. This program meets online starting April 5. Email [email protected] for more information and to check your eligibility.

Photos from Shqiptaret ne New York's post
03/19/2021

Photos from Shqiptaret ne New York's post

03/19/2021

Hey all. My company is gearing up for another round of FREE Construction training. We run a 7 week course in North Brooklyn that gets you your OSHA-30, 10-Hour Site Safety, Fireguard F-60, Flagger & Scaffolding certifications for FREE! We also have job placement assistance upon graduation. Class starts on April 26th and spots are filling up fast. If you are interested please email [email protected]

https://www.ziprecruiter.com/c/Crosstown-Solutions-Inc./Job/Full-Time-Customer-Service-Representative-(CSR)-Start-Next-W...
03/19/2021
Full Time Customer Service Representative (CSR) - Start Next Week! Job in New York, NY at Crosstown Solutions Inc.

https://www.ziprecruiter.com/c/Crosstown-Solutions-Inc./Job/Full-Time-Customer-Service-Representative-(CSR)-Start-Next-Week!/-in-New-York,NY?jid=07c448c2d47bd6da

Easy 1-Click Apply (CROSSTOWN SOLUTIONS INC.) Full Time Customer Service Representative (CSR) - Start Next Week! job in New York, NY. View job description, responsibilities and qualifications. See if you qualify!

03/19/2021

a counter person with cashier needed in a busy deli in mount vernon experience or no experience is ok will train the person
(914)606-1849

03/19/2021

We are looking for hard working individuals for the up coming season who have good work ethic, able to get along with others & have a positive attitude. Must have minimum 3-4 years of full time experience in the green industry, be familiar with Walker lawn mowers, hedge trimming, mulching and be able to drive a truck & trailer when asked, must have a clean valid NJ drivers license be drug free, and most importantly have your own reliable transportation to and from work, & willing to work 40+ hours per week with some Saturdays included. We are an established Landscaping Co. in Bergen County over 30 years. Please call Paul @ 201-370-2604 or Ron @ 201-747-6187

03/19/2021

Experienced electrician helper wanted. Full time. 2-4 years experience.

40 hours a week Saturday is optional.
Must have own vehicle to drive from job to job and a valid drivers license.
Must have tools.
Service Bergen county.
Residential/Commercial electric

Compensation is based on experience.

text 201-983-3975

Great opportunity to join a growing company.

03/19/2021

Busser needed for busy italian restaurant. Experience preferred .. Looking for full time but do have some part time shifts available. Weekends are a must. Please call 914-615-9090 or respond to add by email.

03/19/2021

TRX Restoration provides emergency repairs to property damaged by water and fire. Perfect for hands on, energetic trades friendly young person seeking to forge a career in the Property Disaster Restoration industry. Pay range: $17.50 - $25.00hr starting.

Ideal Candidate: Hands on, likes repairing, fixing, breaking, building, tools, and wants a career that has longevity and growth. We are an IICRC certfied firm. All of our team members are on track for certifications starting as a technician to a master restorer.

We have 2 positions open: 1) Technician / Crew Chief 1) Assistant Restoration Manager

You will be working alongside the Crew Chief and Production Manager to assist the team in light commercial and resdiential cleanup and strctural drying throughout New York City and NJ.

The candidate will assist or lead our water damage restoration team in all phases of the restoration process.
This is a career path with certifications and a large growth opportunity for a hardworking and ambitious candidate.

Job Description:

-Assist the project manager on residential and commercial water damage projects.
-Assist the restoration team to perform initial cleaning and water extraction.
-Assist to deploy necessary drying equipment.
- Perform job-site monitoring
- Estimate and Scope writing
- Client communication
- Loss documntation
-Assist in light repairs and work with the mitigation team in all phases of the restoration process.
-Must be able to lift 40lbs (this is a hands-on position)
-Must have a valid us drivers license

To apply for the job, please submit your resume and call 929-425-3550.

03/19/2021

Work from home as Credit Agent with our Company.
Here's just some of what we provide:

1. $100 per referral
2. Weekly Direct Deposit or checks
3. Monthly Residual Income
4. Leadership Bonus, ETC
5. Realistic Opportunity to
earn $250,000 per year or more

Requirements:
SSN or EIN, US Resident only. $288 initial start up and $89 monthly.
(After 5 referrals, free membership.)

You will get in return the following Benefits:
Credit Restoration; Credit Builder; Credit Monitoring; Credit Attorney; Debt Payoff; Financial Lockbox; Identity Monitoring; Net Worth, Savings Goal, Will & Trust, free $100,000 life insurance policy, and a 1099 at the end of the year to write off all your expenses.

Our team also pays for all your marketing and WE GIVE YOU WARM LEADS so that you never have to pay for any marketing or advertising. We also teach you our special method to partner with millionaire CEOs who will not only pay you to join, but will refer their entire network who needs credit repair to join under you! You will be making a lot of money here. We have a track record of getting all of our team members to $20,000 minimum in their first 60 days on our team. So, let me ask you, if I could honestly offer you a system where you could invest $300 upfront and earn back $20,000 in 60 days, how soon could you get started?

... Please Call ... (347) 766-2892

03/19/2021

In need of a
- Kitchen chef that has experience and able to work full time
- A driver that will be able to work part time
- And a counter girl that will be able to work part time at the counters of the Pizzeria that has experience working in this field.

If you are qualified for any of these jobs, please contact me asap at 646-600-1482 via text message.

03/19/2021

Looking for a full time employee with good work ethics and a friendly personality to work in a quick lube facility. Willing to train the right person with some automotive background. For more information call 973-839-4447

Oil change oil lube technician mechanic automotive

03/19/2021

EARN UP TO $40 AN HOUR FOR
QUALIFIED ELECTRICIANS.

for a large security systems project in lower Manhattan looking for electrician who specialize
in (( license not require ))
1..BENDING AND INSTALLING CONDUITE AND SLEEVES ((((( MUST)))))(((((MUST)))))
2..run cables and wires in conduits
3..crimping cable / data wires Ends
4..capable of working by using electric tools
5..capable of drilling and installing, j hooks, threaded rods,
and wall mounted enclosures
6..interview location 2094 white plains road bx ny 10462
candidates may call ,,,,,,,,,,,,,,,,,, FOR MORE INFORMATION,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
STARGATE EMPIRE AT....
718-409-0909
speak to Ezra PLEASE ONLY PROFETIONAL ELECTRICIANS

03/19/2021

We are looking : -

Entertainers ( adult ) high pay and discreet.
(great clientele , options for the shifts or option of appointments only). Only over 21

http://topstylelady09.com

We need some images and some basic info, simply fill out form above

03/19/2021

CLERICAL/RECEPTIONIST WANTED FOR DOOR COMPANY IN MASPETH. JOB WILL INCLUDE ANSWERING PHONES, TYPING SALES ORDERS AND VARIOUS OTHER CLERICAL JOBS. MONDAY THROUGH FRIDAY HOURS TO BE DISCUSSED. CALL FRAN 917-299-3480.

Address

New York, NY

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Shqiptaret ne New York posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Pershendetie!

Kjo eshte nje Faqe si ka per qellim qe te ndihmojne Komunitetin tone ne Shtetin e New York-ut.

Nje Shqiptar i sapo ardhur rishtash ketu, noraml qe duhet te kete perkrahjen nga dikush, dhe kete gje jau mundeson kjo Faqe, pa asnje dhoje Shperblimit dhe asnje kousto.

Nearby media companies


Other News & Media Websites in New York

Show All