Clicky

Plava e Gucia Sot

Plava e Gucia Sot Faqja “Plava e Gucia Sot” është urë lidhëse në mes të trevës tonë Plavë e Gucisë dhe botës shqiptare, është dritare e informimit për plavë guciasit, dhe mbi të gjitha është burim i informimit i pavarur në politikën redaktuese.

Bashkimi i trojeve shqiptare fillon këtu.

Operating as usual

Të gjithë Adminëve, anëtarëve, simpatizuesve e vizitorëve të portalit “Plava e Gucia Sot” urime me rastin e  110-të, të ...
11/26/2022

Të gjithë Adminëve, anëtarëve, simpatizuesve e vizitorëve të portalit “Plava e Gucia Sot” urime me rastin e 110-të, të Pavarësisë dhe të Ditës së Flamurit Kombëtar nga familja e JAKUP FERRIT.

GËZUAR PËR SHUMË MOTE!

Në foto pranë varrit te heroit Kombëtar, stërnipërit e Jakup Ferrit: Orest, Naser e Bind Ferri

Këshilli Shqiptar në Norvegji proteston ndaj pritjes ceremoniale që do t’i bëhet presidentit Vuçiq në Mbretërinë e Norve...
11/26/2022
Këshilli Shqiptar në Norvegji proteston ndaj pritjes ceremoniale që do t’i bëhet presidentit Vuçiq në Mbretërinë e Norvegjisë

Këshilli Shqiptar në Norvegji proteston ndaj pritjes ceremoniale që do t’i bëhet presidentit Vuçiq në Mbretërinë e Norvegjisë

Këshilli Shqiptar në Norvegji me anë të një letër-proteste, në gjuhën shqipe dhe norvegjeze, ka reaguar ndaj pritjes ceremoniale që do t’i bëhet presidentit serb Aleksandër Vuqiq në Mbretërinë e Norvegjisë më 28 nëntor.Po ky këshill, para pak çastesh, ka njoftuar se mediet në n...

Gjukanoviq: Ballkani Perëndimor është ende një nga zonat e interesit të Rusisë
11/26/2022
Gjukanoviq: Ballkani Perëndimor është ende një nga zonat e interesit të Rusisë

Gjukanoviq: Ballkani Perëndimor është ende një nga zonat e interesit të Rusisë

Ballkani Perëndimor është një nga fushat e interesit të Rusisë, e cila mund të kundërshtohet me veprime të përbashkëta me partnerët ndërkombëtarë, tha presidenti i Malit të Zi dhe lideri i Partisë Demokratike të Socialistëve, Milo Gjukanoviq, në kongresin e Internacionales Social...

NË KUJTIM TË NJË DITE HISTORIKE – DITA E FLAMURIT KOMBËTAR
11/26/2022
NË KUJTIM TË NJË DITE HISTORIKE – DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

NË KUJTIM TË NJË DITE HISTORIKE – DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

Nga: Hajrullah Hajdari Historia e çdo populli ka datat e saja të shënuara që mbeten tëpandryshuara. Ata i rezistojnë  kohës dhe nderohen e përkujtohen nga brezat e popullit në vazhdimësi e përjetësi. Edhe populli ynë ka datat e shënuara që janë m...

KKSh organizon program festiv për Ditën e Flamurit
11/26/2022
KKSh organizon program festiv për Ditën e Flamurit

KKSh organizon program festiv për Ditën e Flamurit

Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi do të organizojë të hënën, me 28 nëntor 2022, koncert festiv me rastin e 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit Kombëtar dhe 110-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, shkruan Ulqini Online. Në ora 18 është paraparë një eksp...

“Gjama e Burrave”, babë e bir që vdiqën nga përmbytjet në Shkodër varrosen me rite malësoreABC News  Albania 
11/25/2022
“Gjama e Burrave”, babë e bir që vdiqën nga përmbytjet në Shkodër varrosen me rite malësore

“Gjama e Burrave”, babë e bir që vdiqën nga përmbytjet në Shkodër varrosen me rite malësore

ABC News Albania 

Atë e bir, Pjetër dhe Jason Rushaj, që vdiqën si pasojë e përmbytjeve në Shkodër janë përcjellë për në banesat sipas traditës malësore të Shqipërisë. Sazan Guri ka shpërndarë një video në Facebbokun e tij nga ceremonia mortore. “I qane te ndjeret At e bir, njeri me puntor se ...

Dorehiqet zv.kryeministrja e Abazoviq, shkak edhe Ballkani i hapur?
11/25/2022
Dorehiqet zv.kryeministrja e Abazoviq, shkak edhe Ballkani i hapur?

Dorehiqet zv.kryeministrja e Abazoviq, shkak edhe Ballkani i hapur?

Sot, Zv. Kryeministrja e Malit te Zi, njeherish ministre e integrimeve evropiane dhe nenkryetare e Levizjes URA te Abazoviq ka dhene doreheqje nga gjitha funksionet e cekura, sic e ka shkruar ajo qe nuk ka koncenzus politik rreth ceshtjeve sic jane integrimet evropiane dhe tema tjera.. Si duket, dek...

Çdo kund ka njerëz të mirë: Preshevari e humb çantën me 3500 euro në Vranjë, e gjen dhe i’a kthen tekniku medicional
11/24/2022
Preshevari e humb çantën me 3500 euro në Vranjë, e gjen dhe i’a kthen tekniku medicional

Çdo kund ka njerëz të mirë: Preshevari e humb çantën me 3500 euro në Vranjë, e gjen dhe i’a kthen tekniku medicional

Një preshevari i ka humbur çanta me 3 mijë e 500 në Vranjë. Atë e ka gjetur shoferi i ri në ndihmën e shpejtë në Vranjë, Hristijan Spasiq (23), i cili e ka dërguar në polici. Spasiq, i cili ka vetëm disa muaj që punon në Qendrën Shëndetësore të Vranjës, thotë se nuk ka pasur as...

Libri për Minierën e Trepçës përurohet në Ulqin
11/24/2022
Libri për Minierën e Trepçës përurohet në Ulqin

Libri për Minierën e Trepçës përurohet në Ulqin

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” dhe Qendra për Kulturë – Ulqin do të organizojnë përurimin e librit “Miniera e Trepçës në Stantërg gjatë shekullit XX” të autorit Dr. Mustafë Haziri. Përurimi i librit do të bëhet të shtunën, më 26 nëntor 2022, ora 18:0...

URIME DITA E FALËNDERIMEVE & HAPPY THANKSGIVINGRedaksia portalit “Plava e Gucia Sot” ju Uron përzemërsisht këtë Festë tr...
11/24/2022

URIME DITA E FALËNDERIMEVE & HAPPY THANKSGIVING

Redaksia portalit “Plava e Gucia Sot” ju Uron përzemërsisht këtë Festë tradicionale te SHBA-ve pa dallim te gjithëve atyre qe e Festojnë, por njëkohësisht kjo festë është edhe Festë e shqiptarëve që jetojnë veprojnë dhe te lindur ne SHBA.
Urime dhe te kaloni një dite sa ma te mire dhe te këndshme ne mesin tuaj familjar.
Çdo vit, Dita e Falënderimeve në SHBA shënohet të ënjten e katërt të muajit Nëntor. Kjo festë e ka origjinën në fillim të historisë së këtij vendi kur kolonët e parë pelegrinë nga Anglia u vendosën në këto hapësirë në shekullin e 16-të, dhe të cilët pas të korrurave të bollshme, vendosën që të pushonin nga puna e mundimshme për të falënderuar Perëndinë për të gjitha bekimet që u kishte dhënë atyre gjatë një stine shumë të vështirë për ta.
Thuhet se pelegrinët mësuan nga indianët vendas për të mbjellë misër, fasule dhe kunguj, ashtu që në Vjeshtën e vitit 1621, nja 90 prej tyre, se bashku me indianet vendas, përgatitën një darkë të madhe për të shënuar ditën e parë të falënderimeve.

/Plava e Gucia Sot

Camaj, sekretar i shtetit në Min. e Administratës publike priti në takim nënkryetarin e Kuvendit të Shqipërisë
11/24/2022
Camaj, sekretar i shtetit në Min. e Administratës publike priti në takim nënkryetarin e Kuvendit të Shqipërisë

Camaj, sekretar i shtetit në Min. e Administratës publike priti në takim nënkryetarin e Kuvendit të Shqipërisë

Sekretari i shtetit ne Min. e Administratës publike ne Mal te Zi, Agron Camaj, priti ne takim zyrtar nënkryetarin e parlamentit te Republikës se Shqipërisë, Agron Gjekmarkajn Ne takim u diskutua rreth bashkëpunimit te te dy shteteve ne avancimin dhe shkëmbimin e përvojave rreth administratë...

Organizatat e shqiptarëve të Amerikës reagojnë për zhvillimet e fundit në Ballkan
11/24/2022
Organizatat e shqiptarëve të Amerikës reagojnë për zhvillimet e fundit në Ballkan

Organizatat e shqiptarëve të Amerikës reagojnë për zhvillimet e fundit në Ballkan

Organizatat e shqiptarëve të Amerikës kanë reaguar për zhvillimet e fundit, duke kërkuar nga diplomatët e huaj që t’i japin fund ledhatimit të Serbisë. Disa organizata shqiptare kanë nënshkruar një deklaratë, ku shprehet shqetësimi për ppengimin e progresit dhe provokimet e bëra n...

Gjonbalaj: NATO-ja është vigjilente, e gatshme të ofrojë sigurinë për të gjithë qytetarët e Kosovës (VIDEO)
11/22/2022
Gjonbalaj: NATO-ja është vigjilente, e gatshme të ofrojë sigurinë për të gjithë qytetarët e Kosovës (VIDEO)

Gjonbalaj: NATO-ja është vigjilente, e gatshme të ofrojë sigurinë për të gjithë qytetarët e Kosovës (VIDEO)

Zyrtari i NATO-s për diplomacinë publike në Bruksel, Afrim Gjonbalaj, sonte në “Edicionin Special” në Klan Kosova ka thënë se NATO-ja është vigjilente dhe e gatshme të ofrojë sigurinë për të gjithë qytetarët e Kosovës. ” Aleanca Veri-Atlantike, siç ka theksuar më parë ësht...

11/21/2022

Reportazh i drejtpërdrejt nga Gucia lidhur me te reshurat e fundit, i përgatitur nga Gjovalin Nikçi

Rrjedha e ujit mori para makinën, humbin jetën babë e bir në Malësi të Madhe
11/20/2022
Rrjedha e ujit mori para makinën, humbin jetën babë e bir në Malësi të Madhe

Rrjedha e ujit mori para makinën, humbin jetën babë e bir në Malësi të Madhe

Babë e bir të cilët ndodheshin në makinën që rrjedha e ujit mori përpara në Malësi të Madhe kanë humbur jetën. Bëhet fjalë për Pjetër Rushajn 50-vjeç dhe djali i tij, që ndodhej së brenda automjetit që mori përpara rrjedha e ujit të përroit. Brenda makinës ndodhej dhe vajza e...

11/20/2022
Video pamje nga vershimet ne Vuthaj

Sot ne Plave Guci ka te reshur te shumta shiu
Shiu qe ka filluar te bije dje nuk ka te ndalur ku si rrjedhoje është dametuar edhe centrali e telefonisë fikse së bashku me qasjen ne internet ne Vuthaj. Lumenjtë dhe perrockat kane dal nga shtrati dhe vërshime ka gjithandej. Siç na njofton Kelmend Ahmetaj përmes këtyre videove nga Vuthajt gjendja e krijuar asht kritike

Ukraina dhe dialogu Kosovë – SerbiShkruan: Martin Vulaj
11/20/2022
Ukraina dhe dialogu Kosovë – Serbi

Ukraina dhe dialogu Kosovë – Serbi

Shkruan: Martin Vulaj

Shkruan: Martin Vulaj Bota ka ndryshuar. Sulmi i Rusisë në Ukrainë nuk ka qenë befasi për ata që i ndjekin zhvillimet në sigurinë globale. Sipas strategut të njohur të gjeopolitikës, Peter Zeihan, pushtimi është hapi tjetër logjik në avancimin e sigurimit të zonave gjeografikisht të...

Le Figaro (1911) / Letra e Edith Durham për gazetarin francez André Duboscq : “Ju përshkruaj gjendjen e refugjatëve shqi...
11/19/2022
Le Figaro (1911) / Letra e Edith Durham për gazetarin francez André Duboscq : “Ju përshkruaj gjendjen e refugjatëve shqiptarë në Mal të Zi.”

Le Figaro (1911) / Letra e Edith Durham për gazetarin francez André Duboscq : “Ju përshkruaj gjendjen e refugjatëve shqiptarë në Mal të Zi.” – Nga Aurenc Bebja (Francë)

Edith Durham (1863 – 1944) Nga  Aurenc Bebja *, Francë – 19 Nëntor 2022 “ Le Figaro” ka botuar, të hënën e 2 tetorit 1911, në faqen n°6, letrën e Edith Durham drejtuar asokohe gazetarit francez André Duboscq në lidhje me gjendjen e refugjatëve shqiptarë në Mal të Zi, të cil....

NJOFTIM PËR TË PAME NGA FAMILJA GOVORI dhe KULINXHA NË PRISHTINĒ
11/18/2022
NJOFTIM PËR TË PAME NGA FAMILJA GOVORI dhe KULINXHA NË PRISHTINĒ

NJOFTIM PËR TË PAME NGA FAMILJA GOVORI dhe KULINXHA NË PRISHTINĒ

Te dashur familjarë dhe miq, Me rastin e vdekjes së bashkëshortit tim, dhe babit të vajzave të mia, Sarës dhe Emës: Feim Adem Gjonbala (1 Janar 1967 – 24 Gusht 2022) Ju njoftoj se unë me familjen time hapim të pame për ngushëllime.  E pamja mbahet te dielën, me datën 20 Nëntor 2022,...

Comœdia (1932) / Léon Rey, drejtor i misionit arkeologjik francez — gazetarit dhe shkrimtarit Pierre Lagarde : “Ja si i ...
11/18/2022
Comœdia (1932) / Léon Rey, drejtor i misionit arkeologjik francez — gazetarit dhe shkrimtarit Pierre Lagarde : “Ja si i zbulova rrënojat e Apollonisë!” (Intervista e plotë zhvilluar në Shqipëri) –

Comœdia (1932) / Léon Rey, drejtor i misionit arkeologjik francez — gazetarit dhe shkrimtarit Pierre Lagarde : “Ja si i zbulova rrënojat e Apollonisë!” (Intervista e plotë zhvilluar në Shqipëri) – Nga Aurenc Bebja (Francë)

Një pamje e rrënojave të Odeonit në Apolloni — Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Nga  Aurenc Bebja *, Francë – 18 Nëntor 2022 “ Comœdia” ka botuar, të martën e 1 nëntorit 1932, në ballinë, intervistën ekskluzive të gazetarit dhe shkrimtarit Pierre La...

Bashkohen partitë shqiptare: ASH-LDSH-UNSH nënshkruajnë marrëveshjen për Koalicion për Tuzin
11/18/2022
Bashkohen partitë shqiptare: ASH-LDSH-UNSH nënshkruajnë marrëveshjen për Koalicion për Tuzin

Bashkohen partitë shqiptare: ASH-LDSH-UNSH nënshkruajnë marrëveshjen për Koalicion për Tuzin

ASH-LDSH-UNSH kanë nënshkruar marrëveshjen për Koalicion Parazgjedhor në Komunën e Tuzit dhe zgjedhjet parlamentare. Lexo kumtesën e Kryetarit të Komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj: Nisur nga imperativi i zhvillimit të qëndrueshëm të Komunës së Tuzit dhe mbrojtjes së interesit nacional...

P Ë R K U J T I M: Gjykë Hasangjekaj-Qosaj
11/17/2022
P Ë R K U J T I M: Gjykë Hasangjekaj-Qosaj

P Ë R K U J T I M: Gjykë Hasangjekaj-Qosaj

16.02.1938 -17.11.2017 Sot 5 vite pa ty nëna e jonë. Mallin dhe pikëllimin që kemi në zëmër nuk mund ta përshkruajm , na mungon për çdo ditë e më shumë. Dhimbja nuk shprehet me  fjalë e  as me lotë, ajo është thellë në brëndësin e shpirtit tonë. Kujtimi dhe malli do të jen...

Le Petit Journal (1935) – Një “grand reportage” në vendin e “bijve të shqiponjës” : intervista ekskluzive me personalite...
11/13/2022
Le Petit Journal (1935) – Një “grand reportage” në vendin e “bijve të shqiponjës” : intervista ekskluzive me personalitete shqiptare dhe të huaja

Le Petit Journal (1935) – Një “grand reportage” në vendin e “bijve të shqiponjës” : intervista ekskluzive me personalitete shqiptare dhe të huaja

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 13 Nëntor 2022

Bashkëpunëtori ynë (Roger Crouquet) mes fshatarëve të rinj në rajonin e Shkodrës — Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Nga Aurenc Bebja*, Francë – 13 Nëntor 2022 Gazetari francez Roger Crouquet ka vizituar Shqipërinë në qershor të 1935. Ai ka realizuar një ....

NJOFTIM PËR TË PAME NGA FAMILJA GJONBALAJ
11/13/2022
NJOFTIM PËR TË PAME NGA FAMILJA GJONBALAJ

NJOFTIM PËR TË PAME NGA FAMILJA GJONBALAJ

Njoftojmë komunitetin miqtë, shokët dhe dashamirët  se hapim të pamën për më të dashurin tonë  ZENUN (Halil) GJONBALAJ 23 Tetor 1962 – 31 Tetor 2022 Sipas traditave  babai i të ndjerit, Zenun,  Halil Mema Gjonbalaj sêbashku me djemtë, Henry dhe Çela, dhe me vëllazërinë e gje...

LAJM MORTOR NGA FAMILJA HAXHAJ
11/13/2022

LAJM MORTOR NGA FAMILJA HAXHAJ

Komuniteti plavë-gucias në New York organizon Manifestim për Festën e  FlamuritNën organizimin e shoqatës tonë Fondacion...
11/12/2022

Komuniteti plavë-gucias në New York organizon Manifestim për Festën e Flamurit

Nën organizimin e shoqatës tonë Fondacioni Plavë Guci, ju ftojmë që të merrni pjesë në ketë Manifestim madhështor që shoqata jonë organizon për të Festuar festën më të madhe të kombit me rastin 110 Vjetorit të Pavarësisë. Ejani që së bashku si një familje e madhe në mërgim të nderojmë luftën shekullore të kombit për Pavarësi

https://plavaeguciasot.com/komuniteti-plave-gucias-ne-new-york-organizon-manifestim-per-festen-e-flamurit/

Mali i Zi i drejtohet Komisionit të Venecias për Ligjin e Presidentit
11/11/2022
Mali i Zi i drejtohet Komisionit të Venecias për Ligjin e Presidentit

Mali i Zi i drejtohet Komisionit të Venecias për Ligjin e Presidentit

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, kërkoi nga Komisioni i Venecias të nxjerrë një opinion urgjent për ndryshimin e Ligjit për Presidentin e Malit të Zi, i cili po shkakton debate të shumta në opinion, por edhe një krizë politike në Malin e Zi. Kërkesën e bëri të ditur zyra e...

NJOFTIM NGA FAMILJA LECAJ
11/11/2022

NJOFTIM NGA FAMILJA LECAJ

1939 / Kur Fiqri Llagami, i diplomuar për gazetari në universitetin e Sorbonës, ligjëronte në një konferencë të posaçme ...
11/11/2022
1939 / Kur Fiqri Llagami, i diplomuar për gazetari në universitetin e Sorbonës, ligjëronte në një konferencë të posaçme për Shqipërinë në Francë

1939 / Kur Fiqri Llagami, i diplomuar për gazetari në universitetin e Sorbonës, ligjëronte në një konferencë të posaçme për Shqipërinë në Francë – Nga Aurenc Bebja (Francë)

Fiqri Llagami (1913 – 1978) Nga  Aurenc Bebja *, Francë – 11 Nëntor 2022 Gazetat franceze “L’Aube” dhe “L’Eveil des peuples” kanë botuar secila, në mars të 1939, një shkrim rreth konferencës së gazetarit shqiptar Fiqri Llagami në Francë, të cilët Aurenc Bebja, nëpërm...

STOP SHANTAZHIT DHE DESTABILIZIMIT TË KOSOVËS, BALLKANIT DHE EVROPËS NGA SERBIA- Ledhatimi i agresorit dhe presioni ndaj...
11/11/2022
STOP SHANTAZHIT DHE DESTABILIZIMIT TË KOSOVËS, BALLKANIT DHE EVROPËS NGA SERBIA

STOP SHANTAZHIT DHE DESTABILIZIMIT TË KOSOVËS, BALLKANIT DHE EVROPËS NGA SERBIA

- Ledhatimi i agresorit dhe presioni ndaj viktimës nuk bën punë dhe nuk do të arrijë kurrë një zgjidhje të qëndrueshme paqësore

NGA MSc. Agim Aliçkaj

– Ledhatimi i agresorit dhe presioni ndaj viktimës nuk bën punë dhe nuk do të arrijë kurrë një zgjidhje të qëndrueshme paqësore NGA MSc. AGIM ALIÇKAJ Rezistenca paqësore e udhëhequr nga Presidenti historik i Kosovës Dr. Ibrahim Rugova; lufta e lavdishme për liri e Ushtrisë Çlirimt...

Ka ndërruar jetë sot doktori i shquar plavë-gucias Dr Agron Lecaj
11/11/2022
Ka ndërruar jetë sot doktori i shquar plavë-gucias Dr Agron Lecaj

Ka ndërruar jetë sot doktori i shquar plavë-gucias Dr Agron Lecaj

Sot më datë 10 Nëntor ndërroi jetë në moshën 55 vjeçare Dr Agron LECAJ. Dr.Agron Lecaj ishte doktori i vetëm shqiptar që viteve te fundit me përkushtim dhe dedikim të pa shoq u shërbeu banorëve te trevës tonë. Përkundër sfidave te jetës ai deri në frymën e fundit të jetës së ...

Salih Gjonabalaj emërohet sekretar shtetëror në Ministrinë e Bujqësisë së Malit të Zi
11/10/2022
Salih Gjonabalaj emërohet sekretar shtetëror në Ministrinë e Bujqësisë së Malit të Zi

Salih Gjonabalaj emërohet sekretar shtetëror në Ministrinë e Bujqësisë së Malit të Zi

Sot Qeveria e Malit Zi emëroi për sekretar shtetëror në Ministrinë e Bujqësisë, ekspertin e shkencave juridike dhe avokatin e licencuar, z. Salih Gjonbalaj.  Përndryshe, Salih Gjonbalaj njihet si një nder aktivistët e dënjë të Lidhjes Demokratike Shqiptare dhe ndër veprimtarët e devo...

KUVENDI KOMBËTAR I ALPEVEPEJË 12 Nëntor 2022“Gazeta e Alpeve”
11/10/2022

KUVENDI KOMBËTAR I ALPEVE
PEJË 12 Nëntor 2022
“Gazeta e Alpeve”

“Nuk do t’ua japim Malin e Zi” – Opozita protestë në Podgoricë, kërkojnë zgjedhje të parakohshme
11/09/2022
“Nuk do t’ua japim Malin e Zi” – Opozita protestë në Podgoricë, kërkojnë zgjedhje të parakohshme

“Nuk do t’ua japim Malin e Zi” – Opozita protestë në Podgoricë, kërkojnë zgjedhje të parakohshme

Para Parlamentit të Malit të Zi në Podgoricë më 8 nëntor u organizua një protestë nga Forumi “Luça” dhe u mbështet nga partitë opozitare, në krye me Partinë Demokratike Socialiste të presidentit Milo Gjukanoviç. Disa qindra protestues u mblodhën nga qytetet mbarë Malit të Zi .....

LAJMERIM NGA FAMILJA DEDUSHAJMe pikëllim të thellë njoftojmë se papritmas ndërroi jetë në moshën 63 vjeçare më i dashuri...
11/08/2022

LAJMERIM NGA FAMILJA DEDUSHAJ

Me pikëllim të thellë njoftojmë se papritmas ndërroi jetë në moshën 63 vjeçare më i dashuri i ynë

ENVER ADEM DEDUSHA:J

Varrimi i më të dashurit tonë do të bëhet nëser ditë e mërkure datë 9 Nëntor 2022 në ora 14:30, në varrezat e fshatit Vuthaj. Sot 8 Nëntor 2022 presim vizita ngushëllimi në : Shtëpinë Kulturës në Vuthaj duke filluar ne ora 17:00.
Nisja e Funeralit bëhet nga Shtëpia e Kulture në Vuthaj .
Të pikëlluar bashkëshortja Aerbnorja , djemtë Besforti dhe Donati , vajza Arbelina, vëllezërit Skenderi, Bajrami, Fadili dhe Esati, me familjet e tyre si dhe vëllazëria e gjerë Dedushaj.

Redaksia e portalit “Plava e Gucia Sot familjes Dedushaj I shprehim ngushëllimet tona më të sinqerta

Ka ndërruar jetë sot veprimtari i shquar Enver Dedushaj
11/08/2022
Ka ndërruar jetë sot veprimtari i shquar Enver Dedushaj

Ka ndërruar jetë sot veprimtari i shquar Enver Dedushaj

Siç mëson portali ynë Enver Dedushaj ka ndërruar jetë papritmas në moshën 63 vjeçare  si rrjedhoj e një sulmi kardiovaskular.  Ky lajm i rëndë ka tronditur familjen Dedushaj, fshatin Vuthaj dhe të gjithë ata që e njohën Enverin. Zt Dedushaj ishte edhe zyrtar i lartë i komunës së ...

La Quotidienne (1821) - Ali Pashë Tepelena – Mbretit të Anglisë : “Ja kush jam dhe sa kam arritur, por në këtë botë…” – ...
11/05/2022
La Quotidienne (1821) – Ali Pashë Tepelena – Mbretit të Anglisë : “Ja kush jam dhe sa kam arritur, por në këtë botë…”

La Quotidienne (1821) - Ali Pashë Tepelena – Mbretit të Anglisë : “Ja kush jam dhe sa kam arritur, por në këtë botë…” – Nga Aurenc Bebja (Francë)

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Nga  Aurenc Bebja *, Francë – 5 Nëntor 2022 “ La Quotidienne” ka botuar, të shtunën e 13 janarit 1821, në faqen n°4, shkresën e Ali Pashë Tepelenës drejtuar asokohe mbretit të Anglisë bashkë me një portret të tijin, t....

Address

3049 Hull Avenue A
New York, NY
10467

Products

News and information

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Plava e Gucia Sot posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Plava e Gucia Sot:

Videos

Nearby media companies


Comments

Syri i kaltër në Vuthaj🍂🍁,pothuaj si asnjeherë më parë mbi dhe nën ujë👏👏


Hoti Plavë-Guci
Plavë-Guci
Plava e Gucia Sot
Vuthaj
©️®️
Mbretëria Jugosllave gjatë procesit të kolonizimit nuk i ka shënuar shqiptarët si shqiptarë, por i ka shënuar si muslimanë. Të dhënat zyrtare të Malit të Zi janë të falsifikuara, të rrejshme deri në fund”, thotë akademiku Qosja. “Ky është një proces që këtu ka ndodhur shumë herët, që në Serbinë e mbretërve të parë serbë që kur pushtuan për herë të parë Malin e Zi dhe Kosovën në shekullin e XII. Papë të Romës në atë kohë protestonin ndaj mbretërve serbë që shqiptarët katolikë i conin në kishat serbe dhe i ripagëzonin në ortodoksë dhe të merrnin një emër sllav”
Ashtu sikurse iu fal armiqve tanë Shën Naumi, ishte shumë afër të falej Mitrovica e veriut. Ashtu u dhanë toka të vijës se demarkacionit me Malin e Zi. Kështu më parë u humbën Ulqini, Plava e Gucia, pjesa perëndimore e gjerdanit të Maqedonise së sotme perëndimore, Çameria, deti me Greqinë.
______________________________
Qe nga Lidhja e Prizrenit me plateformën e saj të jashtëzakonshme Shqipëria e Kosova nuk kanë patur më një doktrinë elitare rezistence e fuqizimi.
_________________________

Monologu i plotë i Krastës

Tani, sheshi ku takohemi e flasim për shqetësime e halle, gëzime e pasione është terreni i rrëshqitshëm online. Në publikimet personale me përgjigje e kundër pergjigje na është bërë e dallueshme antipatia për vendin tonë. I referohemi të vetmit territor në botë ku do të duhej të ndjeheshim të sigurtë e të qetë për shkak të përkatësisë së natyrshme.

Ky komb i vogël- i madh duket se nuk gjen qetësi. E gjithë analiza ime dhe vendimi për të folur për këtë çështje në televizion, në mënyrë të dedikuar lindi pas deklaratës në fb të një mendjeje të mençur kosovare, se Kosova tanimë është si Austria ndërsa Shqiperia është si Gjermania.

Të dy vendet duket se kanë tani gjithmonë e më pak pika takimi në të folurën e përditshme. Përpara disa vjetësh një mik me të cilin punonim në Prishtinë e shpjegoi qëndrimin e tij austriak, konkurrues e të largët me atë gjerman të Shqipërisë duke deklaruar me sinqeritet, se më mirë pranon të jetë i pari në fshat se i fundit në qytet. Pas një rinjohjeje të vonë dhe ndryshimeve të forta gjeostradegjike rajonale, Shqipëria dhe Kosova po e harrojnë në të folurën e përditshme e sidomos në aksionin politik, se janë pjesë të ndara brutalisht të një kombi të vetëm dhe jo dy kombe të veçantë të ndryshem nga njeri-tjetri.

Për mendjet analitike shqiptare të gjithë rajonit shqipfolës, nocioni kokëfortë e rezistent i kombit të bashkuar po vihet në rrezik nga të paret e fshatrave respektive të cilët e kanë më të thjeshtë të këndojnë në majë të plehut të tyre e të mos të vazhdojnë garën e shëndetëshme që në viset shqiptare ka qenë vibrante gjatë historisë.

Ka që pretendojmë se në të kundërt nga ajo që kemi besuar ndonjëherë shqiptarët nuk kanë pasur një komb të lavdishëm. Që të ishte i lavdishem ai duhet të kishte fituar luftrat me të cilat u ballafaqua dhe nuk do të duhej të sillej si humbës gjatë pushtimeve otomane e komuniste. Në dritën e kësaj pamundësie të shqiptarëve për të patur shtet të fuqishëm dhe respekt për veten një nga gazetarët e jashtezakonshëm të Kosovës që jeton në Zvicër thërret në apel elitat shqiptare, atë grupim njerëzisht të kulturuar, që e kanë sensin e historisë e mund të parashohin tallazet në detin e te ardhmes, për të krijuar kushtet e një iluminimi të shumëpritur të popullatave të Shqipërisë e Kosovës për tu bindur më në fund se të lidhur e bashkuar, me interesa të njëjta e përgatitje të përbashkët, kombi bëhet më i fortë dhe i mbijeton kohës i fuqishëm.

Mirëpo që nga Lidhja e Prizrenit me plateformën e saj të jashtëzakonshme Shqipëria e Kosova nuk kanë patur më një doktrinë elitare rezistence e fuqizimi. Në sheshin e thashethemeve online, shpotitë dhe sarkazma e majës së plehut e të parëve të fshatit hidhet e pritet në dy anët e kufirit si një pështyme që qarkullon duke bërë p*s përveç njëri-tjetrit një altar të shenjtë, të vetmin, të madhin e të patjetersueshnin, atë të kombit. Kombi, i përçarë si gjithmonë, provincial, siç e quajnë të huajt, brilutalisht me vese, sidomos sëmurë me sindromin e pamundësisë së vetëqeverisjes pret që elitat e tij të mos sillen si të rastesishme, të përkoheshme, por të dalin në ballë të asaj që prej shekujsh pritet prej tyre. Janë pikërisht elitat shqiptare që e çbalancojne komunikimin mes dy e më shumë pjesëve të kombit.

Me boshllëkun e shpirtit të tyre dhe vasalitetin, me preokupacionin e shkëlqimit individual kundër mbështetjes së ëndrrës së përjetshme kombëtare. Dëshira e papërballueshme për thashetheme e small talk, fajësimi i pjesës tjetër të kombit me shtysën për të sh*tur mend, kinse në jemi më të mire e ata spo dinë, gjeneron ndasi tek njeriu i zakonshëm e sidomos te të rinjte e veçanerisht te fëmijet.

Ndërsa rrisim shqiptarë të këqinj, e gjithë kjo zhurmë e pakujdesshme egoiste shoqërohet nga dy fenomene të njohura ndër ne: udhëheqësit tradhëtare -shërbetore të armiqve tradicionale, agjentura fine dhe hiri që u hidhet syve me propagantë shqiptarëve partiakë. Ashtu sikurse iu fal armiqve tanë Shën Naumi, ishte shumë afër të falej Mitrovica e veriut. Ashtu u dhanë toka të vijës se demarkacionit me Malin e Zi. Kështu më parë u humbën Ulqini, Plava e Gucia, pjesa perëndimore e gjerdanit të Maqedonise së sotme perëndimore, Çameria, deti me Greqinë.

Tradhetitë nuk janë me anektodike. Ato kanë gjënë gjithmonë reale, të kryera nga udhëheqësit shqiptarë për interesa personale nën heshtjen dhe sytë e mbyllur të elitave kulturore e akademike të vendit. Nga ana tjetër, cinizmi e paternalizmi qeveritar e kryeministror gjen skenë në një propagandë të turpshme të asgjëse. Në të vërtetë produkti është ky: Shqipëria dhe Kosova rrezikojnë seriozisht të mbërrijnë statusquone e Austrise me Gjermaninë dhe jo siç do të duhej të ndodhte, bashkimin e dy Gjermanive.

Edhe ato në momentin e bashkimit ishin tjetërsuar e qëndronim përballë të ndryshme, por sot janë një në të vetmin vend të fuqishem. Pretendimi politik se dy vendet bashkohen në Europe është alibi dembelësh. ‘Open Ballkan’ është një platforme e nxitur nga organizata globale dhe dallueshem nuk privilegjojne shqiptarët, përkundrazi. Në këto dy dekada arsimi nuk është njësuar. Abetarja jo. Doganat jo. Policitë natyrisht që jo. Televizionet gjithashtu. Tregu i punës nuk është njëjësuar dhe kufiri vazhdon të mbetet refraktar.

Elitat, spitullaqe, të vetkenaqura, të pangjashme me Isa Boletinin në asgjë, vazhdojnë një teatër humbësash, zhurmnajë batutash dhe grindje statusesh në FB. Ndërkohë dy vende fqinje historikisht armiqësore me shqiptarët janë ende aty dhe nuk duket se kanë ndryshuar ndryshuar vetë apo ti ketë ndryshuar Europa. Meqë duam të jemi modern dhe dashuria për kombin tingellon jo e kohës. Pra, le të mos e shohim këtë komb dy pjesësh me patriotizëm që për shumë është koncept i dalë boje në këtë ekzaltim globalizmi.

Le ta shohim me pragmatizëm. Si bëhemi ne më të fuqishëm? Më të pasur për këtë shkak dhe më të lumtur? Duke u dashur pa kushte. Duke u njohur fuqishëm se koha nuk pret. Duke bashkuar çfarë të mundemi. Duke punuar të gjithë me organizim për një arritje ultimative të përbashket. Elitat të zgjohen urgjentisht, të shohin tablonë e madhe dhe ti largohen pasqyrës ku bëjnë monologun e të parit të fshatit. Duhen kontrolluar fort kryeministrat, ministrat e Arsimit e të Kultures, të Ekonomisë e të Diplomacisë.

Të ndërpritet menjëherë teatri i takimeve nderqeveritare bosh. Të krijohet një Komitet i Përbashket i Shpëtimit dhe Fuqizimit Kombëtar. Të rritet presioni fuqishëm që shkollat të reformohen që nga kopshti deri në universitet duke ju pershtatur sjelljes si një komb i vetëm. Ne nuk e kemi luksin të bëhemi Austria e Gjermania. Jemi shumë të dobët e të parëndësishem për ta pretenduar këtë.

Në fund sërish për elitat. Shkrimtarët, mësuesit, gazetarët, mjekët, blogerët, asat e shoubizit do të duhet të mblidhen në Prishtinë e Tiranë në dy forume të mëdha. Të dalin me një plateformë të fuqishme e reale, të realizueshme. E më pas të bëjnë të njohur vazhdimisht te fëmijët e vegjël që do rriten për ti bërë burra e gra të së ardhmes, se një komb i madh është gjithmonë më i fuqishëm se dy vende të vogla.

Se ja vlen të mësosh sesi fitohet e për çka mundesh pa egoizëm të ndjehesh krenar. Mësueset e gjuhës shqipe e leximit letrar le të propozojnë për nxënësit të shkruajnë ese analitike për shkrimet e Aurel Plasarit e Enver Robellit. Ndërsa për ne të tjerët, përfshirë mua, për shkak të rrezikut të të folurit extra parte e të arrogancës që të prodhon dhënia mend le ta mbyllim me Ismail Kadarenë tek “Ra ky Mort e u pame”:

Është e habitshme xanxa e shqiptareve për të futur hundët në çdo gjë, për të ngatërruar, për të kundërshtuar, për të sh*tur mend, për të qenë në qendër të vëmendjes. I shikoj se si hyjnë në polemikë me delegatët, me ambasadorin shqiptar, me ministrin e Jashtëm, me këdo që iu del përpara. Japin mendime për atë që ka ndodhur, për atë që do të ndodhë, për atë që s’duhet të ndodhë, e kështu me radhë. Japin gjykime për platformën shqiptare, për zgjidhjen rajonale, për strategjinë globale. Natyrisht që s’kanë faj ata qe edhe shqipen e flasin gjysma-gjysma, por kur i dëgjon si përzihen me duf në bisedë, si kundërshtojnë për çdo gjë e japin mendime për gjithçka, ata që nuk dinë asgjé, s’ka se si te mos nervozohesh e t’u thuash: llafazanë të pandreqshëm, mbylleni atë gojë të prapë!

Kadare ka të drejtë. Është koha të veprohet!

/Tirana web
Në Prill të vitit 1941 Shqipërisë i janë bashkuar Ulqini, Plava, Gucia, Rozhaja, e gjithë Kosova e sotme pa Mitrovicë, Vushtrri, Podujeva e një pjesë e komunës së Gjilanit, pastaj Tetova, Gostivari, Kërçova, Dibra, Struga, Resnja. Në shtator 1943 I është bashkuar edhe Mitrovica, Vushtrria, Podujeva, Tutini e Novi Pazari. Kurse në shtator 1944 komandanti i Forcave të Lidhjes së Dytë të Prizrenit, Xhemë Gostivari i bashkangjet Shqipërisë edhe Shkupin, Kumanovën, Preshevën e Bujanocin. Më 17 Nëntor 1944, komunistët e rrëzojnë qeverinë në Tiranë, dhe më 28 Nëntor arrijnë në Novi Pazar dhe ua dorëzojnë Kosovën dhe viset tjera Serbisë. Më 10.07.1945 në Prizren nën tytat e partizanëve mblidhet një Kuvend ku vendoset që Kosova dhe viset tjera të shkëputen prej Shqipërisë e t'i bashkohen Serbisë, përkatësisht Jugosllavisë.
x

Other Media/News Companies in New York (show all)

Fordham Foodie Hot Ten Reviews Clinton News BIG MAN ENTERTAINMENT Owusu Welbeck The Rival at Fordham University SamePage R Thomas Marketing LLC El Fynitti Dreamers Gazeta Dielli - Faqja Zyrtare ခြန္အား - Khun Arr BoredHawk Studios Haider News Women's Press Club of New York State Movies Vibez