Ukrainian Diaspora of Chicago & Illinois

Ukrainian Diaspora of Chicago & Illinois News, events and festivals of the Ukrainian Diaspora in the world, our heroes, traditions, history, famous Ukrainians, art, culture, and lot more.

Freedom, Language, Faith.

07/06/2025

Коли козацькі чайки причалили до берегів Кафинської затоки, туман був настільки густим, що світло ліхтарів на турецьких вежах ставало бляклим і примарним. Гамалія жестом наказав усім мовчати. Його погляд палав рішучістю, а серце калатало, як бойовий литавр — попереду була небезпечна справа: визволити побратимів із темниць Кафинської фортеці.

Він перший ступив на берег, прихопивши із собою лише шаблю та рушницю. Позаду нього рухалися найвірніші козаки, обмотавши ноги ганчір’ям, щоб не виказати себе скрипом чобіт. Лише шурхіт трави під ногами нагадував, що час іде.

⚔️ Блискавичний удар

Як тільки козаки дісталися воріт фортеці, Гамалія змахнув рукою, і мовчазна лють вибухнула: кілька пострілів — і вартові впали. Ворота розчинилися, мов за помахом чаклуна, і козаки ринули всередину.

В’язниця гуділо від криків наляканих охоронців. Проте навіть серед хаосу звучав спокійний, впевнений голос Гамалії:

«Не для грабунку прийшли ми — для волі братів наших!»

Він сам збив замок на найбільшій кам’яній брамі і випустив бранців, чиї руки й ноги були скути. У темряві вони не одразу повірили, що це не сон — аж поки побачили погляд Гамалії, сповнений рішучості й братерської любові.

🌊 Відступ під покровом хвиль

Вибравшись із фортеці, козаки разом із визволеними полоненими швидко завантажилися на чайки. Турецькі яничари збіглися до берега, але лише встигли побачити, як козацькі чайки зникають у тумані. Стріли та кулі безсило падали в чорну воду.

Гамалія стояв на носі чайки й мовив до побратимів:

«Краще одна ніч сміливості, ніж ціле життя в кайданах!»

🔥 Слава серед козаків

Повернувшись на Січ, Гамалія й його побратими були зустрінуті як герої. Курені наповнились піснями, в яких ім’я Гамалії звучало гучніше за козацькі литаври. З тих пір кожен козак знав: навіть найміцніші мури не встоять перед відвагою, коли серце палає любов’ю до волі.

07/06/2025

6 липня 1904 року народився Степан Ленкавський (1904-1977) — ідеолог ОУН, автор "10 заповідей українського націоналіста", голова ОУН-Р 1959-1968.

Народився Степан Ленкавський в селі Угорники неподалік Івано-Франківська.
Закінчив філософський факультет Львівського університету, з середини 1920-х – активний учасник націоналістичного руху. Член проводу Союзу української націоналістичної молоді, один із засновників ОУН, входив до складу першого Проводу.
Його запам’ятали як людину, яка випромінювала надзвичайну глибину інтелекту. 1929-го він підготував «Декалог ОУН» («Десять заповідей українського націоналіста»), де виклав основні морально-етичні засади борця національно-визвольних змагань, яких в першу чергу дотримувався сам. Серед них:
1. Здобудеш Українську державу або загинеш у боротьбі за неї.
2. Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі Твоєї Нації.
3. Пам’ятай про великі дні наших визвольних змагань.
4. Будь гордий з того, що Ти є спадкоємцем боротьби за славу Володимирового Тризуба…
Пройшов через арешти поляків (1930 рік) і гестапо (як один із ініціаторів проголошення Української держави у Львові в 1941-му), перебував у концтаборі Аушвіц.
Очолював Провід ОУН після смерті Степана Бандери. При цьому ніколи не прагнув влади і запам’ятався побратимам своєю скромністю. Присвятив себе служінню Україні. Можливо, тому й не мав сім’ї – аби не наражати рідних на небезпеку. Також був затятим футбольним вболівальником.
Помер 30 жовтня 1977-го в Мюнхені після важкої хвороби.

Я народилася в Києві, в російському мовному середовищі. батьки українці, обидва двомовні, бабуся розмовляла суржиком. до...
07/06/2025

Я народилася в Києві, в російському мовному середовищі. батьки українці, обидва двомовні, бабуся розмовляла суржиком. до 16 років я розмовляла російською, але ще в 1 класі у мене були спроби перейти на українську, проте безуспішні через російськомовне оточення. потім в 2006 році я полетіла на місяць до Німеччини вчити німецьку мову. жила в німецькій сім'ї і ходила в мовну школу. і там мене гепнуло по голові: навколо мене німці розмовляли німецькою, італійці італійською, чехи чеською. додому повернулася вже україномовною. 1 вересня однокласники думали що я день-два повимахуюся і перестану. як бачите, не перестала.
і далі почалися приколи.
1) мені 16, колишній друг з яким ми вчилися в одній школі, але я перейшла після 9 класу в ліцей, а він лишився, каже:
- а чё это ты по укрАински начала базарить?
- бо я українка і це моя рідна мова
- ты не со Львова, нехер выпендриваться!
- а що, українську мову придумали у Львові? а чого тоді вона називається українською а не львівською?
- та пошла ты!
2) мені 17 чи 18, універ. чувак з курсу:
- по русски говори, ты шо с села?
- я з Києва
- так по русски говори!
якось мені на очі трапилася його ксерокопія паспорта, в графі "місце народження" було написано якесь смт в Житомирській області. то хто з нас з села, м?
3) мені 21 я шукаю роботу. ейчарка дує на мене губи і питає?
- а вы давно живёте в Киеве?
- з народження
- а вы умеете говорить по русски?
- якщо мій співрозмовник взагалі не розуміє українську, то можу перейти на російську без проблем
- у нас такая политика компании что все на русском, и если вы клиенту ответите на украинском, это ему не понравится
4) мені 22, на колишній роботі конфліктна ситуація з начальницею. я спокійно кажу:
- вибачте, мабуть я неправильно вас зрозуміла
- ты всегда неправыльно зразумила!
5) мені 25, я працюю в конторі яка займається поліграфією, приїхали до замовника показувати зразки картону на якому мають друкуватися листівки, і я підготувала табличку (українською мовою) де розписані всі ціни залежно від матеріалу і накладу. замовник каже:
- ну, я все понял, спасибо. пожалуйста, продублируйте мне это все на почту, только переведите на нормальный язык.
розкажіть мені про дискримінацію російської мови, я уважно вас послухаю, ага...
#мовамаєзначення
Helga V. Topolska

Павло Вірський помер 5 липня 1975 p., щойно відзначивши своє 70-ліття, сповнений творчих сил і планів.Національний ансам...
07/05/2025

Павло Вірський помер 5 липня 1975 p., щойно відзначивши своє 70-ліття, сповнений творчих сил і планів.

Національний ансамбль танцю УкраЇни ім.П.Вірського став гордістю України.

Подивитися виступи танцюристів приходили Сальвадор Далі, Елізабет Тейлор, президент Монако та Єлизавета II.

За роки роботи в Ансамблі народного танцю України Вірський поставив близько ста окремих номерів. Причому Павло Вірський інтерпретував тільки український фольклор і тільки на його основі створював масові яскраві хореографічні полотна і проникливі ліричні, героїчні або гумористичні танцювальні мініатюри. Навіть такі, здавалося б, номери-одноденки, як «Моряки флотилії» «Радянська Україна», «Кукурудза», «Ми пам'ятаємо» чи «Бухенвальдський набат», – залишалися безумовно українськими за музикою, хореографічною лексикою, світобаченням. Майже піввіку не сходять зі сцени іскрометний «Повзунець», лубочні «Ляльки», до сліз щемливі «Чумацькі радощі», «Одна пара чобіт на вісім ніг» та ін. Фінальний «Гопак», що став візитною карткою ансамблю, півстоліття викликає бурхливі овації в найбільших концертних залах планети.

В останні роки життя, щоб розширити «регіональну географію» концертних програм, Вірський запрошує на постановку окремих номерів талановитих балетмейстерів з інших українських колективів. У репертуарі ансамблю з'являється чудова «Березнянка» в постановці балетмейстера Закарпатського ансамблю Клари Балог.

Творчість Павла Вірського синтезувала досягнення кількох поколінь українських хореографів у сфері сценічної інтерпретації народного танцю. Він завжди спирався на традиції. Але традиції сприймав творчо, збагачуючи їх досвідом фахового класичного танцівника й талановитого багатопланового хореографа.

Павло Вірський помер 5 липня 1975 p., щойно відзначивши своє 70-ліття, сповнений творчих сил і планів. Мине ще два роки, перш ніж ансамбль, який ледь не з моменту виникнення називали «ансамблем Вірського», одержить право офіційно носити ім'я свого творця.

Атака Києва російськими безпілотниками4 липня, 2025Спочатку у Києві повітряну тривогу оголосили о 17:16. В адміністрації...
07/04/2025

Атака Києва російськими безпілотниками
4 липня, 2025
Спочатку у Києві повітряну тривогу оголосили о 17:16. В адміністрації зазначили, що є загроза ударних російських безпілотників.
Після 21 години кореспонденти Суспільного повідомляли про вибухи в місті. Міський голова Віталій Кличко зазначив, що сили ППО працюють на лівому березі Києва.
Він додав, що в Оболонський район викликали медиків і рятувальників. Там, попередньо, уламки БпЛА впали на дах житлового будинку. Постраждалих і пошкоджень будинку не виявили, зазначив він згодом.
Під час першої повітряної тривоги кілька підземних станцій столичного метрополітену працювали лише у режимі укриття. У цей час наземними ділянками метро не курсує. Також усі підземні станції цілодобово працюють у режимі укриття. Там доступні розкладні стільці, модульні лави, ковдри та матраци.
О 23.40 у Києві знову лунали вибух, повідомили кореспонденти Суспільного.
Очільник КМВА Тимур Ткаченко повідомив, що у Соломʼянському районі столиці через атаку рф є пожежі на території житлових будинків.
Згодом Тимур Ткаченко поінформував, що наслідки атаки рф фіксують на 13 локаціях у Солом’янському, Святошинському, Дарницькому, Дніпровському та Шевченківському районах стлиці. За його даними, є значні пошкодження житлових будинків.
Станом на 03.11 у Києві зафіксовано падіння уламків БпЛА біля житлових будинків на чотирьох локаціях у Шевченківському, Солом’янському та Голосіївському районах. Про це повідомив очільник Київської міської військової адміністрації Сергій Ткаченко.
У Києві станом на 03.36 внаслідок російської атаки зафіксовано займання на кількох локаціях, повідомив очільник ОВА Тимур Ткаченко. За його словами, у повітрі спостерігається підвищена концентрація продуктів горіння.
Станом на 03.50 у Києві постраждали внаслідок атаки рф восьмеро людей. Попередні дані повідомив очільник ОВА Тимур Ткаченко.
Унаслідок нічної атаки на Київ зафіксовано падіння уламків безпілотників та пожежі у кількох районах столиці. Про це повідомив міський голова Віталій Кличко. Станом на 4:10:
- Дніпровський район. Уламки БпЛА впали у дворі житлових будинків та на території навчального закладу. Горіння не зафіксовано.
- Солом’янський район. Уламки впали на нежитлову забудову та на територію гаражного кооперативу, де виникла пожежа. Також горіли складські приміщення і сталося займання в адміністративній будівлі.
- Святошинський район. Уламки ворожого БпЛА впали на територію складських приміщень, внаслідок чого спалахнула пожежа. Також уламки впали у двір 16-поверхового житлового будинку, де загорілися автомобілі. У приватному секторі також виникла пожежа через падіння уламків.
Дарницький район. Уламки впали в кількох місцях на відкритій території.
- Шевченківський район. Уламки пошкодили 8-поверховий житловий будинок, який введений в експлуатацію, але ще не заселений мешканцями. Пожежа виникла на першому поверсі будівлі. Також зафіксовано займання в приватному секторі.
Станои на 04.52 кількість постраждалих у Києві внаслідок російської атаки зросла до 14 осіб, повідомив міський голова Віталій Кличко. За його словами, 12 людей госпіталізовано, ще двом медики надали допомогу на місці. Інформація щодо стану потерпілих уточнюється.

07/03/2025
07/03/2025

ПЕРША УКРАЇНСЬКА ФАБРИКА В АМЕРИЦІ
Чисельна і успішна українська діаспора у Сполучених Штатах часто задається питанням: яке ж то українське підприємство було першим в Америці.
Архівна скарбниця подає відомості, що сягають 1920-х років, про широко розрекламовану фабрику годинників та ювелірних виробів у місті Провіденс, що у штаті Род Айленд. Виробництво золотих і срібних виробів, годинників а також відзнак і стрічок, які могли замовляти українські організації, користуючись великими знижками (опуст- тодішньою мовою). Годинник із зображенням Тараса Шевченка рекламована фабрика пропонувала придбати за 50 центів.
Годинникарський бізнес був одним із найперших і серед українських підприємців в Чикаго. З архівних джерел відомо, що Михайло Булка у жовтні 1920 року запатентував унікальний астрономічний годинник. Нажаль, зображення винайденого годинника не збереглося, але детальний його опис, так: У верхній частині годинника зображено планети Сонце і Земля разом із супутником Місяцем. Показано, як Сонце освітлює Землю. Показано, як Земля обертається навколо своєї осі за 24 години і як день змінює ніч. Як здійснюється рух планет в галактиці і відбувається зміна пір року. Показано як Земля разом із Місяцем обертається навколо Сонця і чому рік має дванадцять місяців. Показано як виникають затемнення планет. Окремий циферблат мав календар на рік, стрілки показували не тільки години але й точний день, місяць і рік.
Запатентований Михайлом Булкою астрономічний годинник викликав зацікавлення у чиказьких шкіл, бо за поясненням часу і побудови Сонячної системи годинник був визнаний найкращим. Відомо, що бізнесмени пропонували Михайлові Булці великі суми щоб викупити патент на його годинник або ж стати його партнерами. Однак, Михайло прагнув мати саме українське виробництво, тому закликав купляти акції його компанії «Виробництво астрономічних годинників» (Astronomical Clock Mfg. Co”. “Не віддавати в руки чужих того, що принесе прибуток нам, українцям»- такий був заклик у рекламі виробника диво-годинника. Адреса компанії Михайла Булки 1910 Wabansia Avenue, тобто у в історичному районі Wicker Park, в безпосередній близькості від Української Околиці.
Чи став проект Михайла Булки успішним, невідомо, однак, винахідливість і творчість українського підприємця була беззаперечною.
Галина Парасюк, PhD, архівіст УНМ

Address

333 Busse Highway, #242
Park Ridge, IL
60068

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Ukrainian Diaspora of Chicago & Illinois posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Ukrainian Diaspora of Chicago & Illinois:

Share